Chojna-Duch: Będzie kompromis między RPP a NBP

DI, PAP
21-04-2010, 10:04

Zarząd NBP i RPP na pewno dojdą do  porozumienia w kwestii wyniku finansowego za ubiegły rok, a sprawozdanie finansowe NBP zostanie przekazane rządowi zgodnie z ustawowym terminem do 30 kwietnia - poinformowała w środę Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady.

"Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu nie przyjęła sprawozdania finansowego NBP za 2009 rok, zajmie się tą kwestią na najbliższym posiedzeniu 27-28 kwietnia. Nie ma jednak powodu, żeby termin przekazania sprawozdania Radzie Ministrów (do 30 kwietnia - PAP) nie był dotrzymany. Jestem przekonana, że będzie kompromis w sprawie wyniku finansowego między RPP za zarządem banku" - powiedziała PAP Chojna-Duch.

Źródło w NBP poinformowało PAP, że Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała na wtorkowym posiedzeniu, iż uchwała w sprawie tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe, którą przyjęto na posiedzeniu 30 marca br., będzie dotyczyła dopiero sprawozdania finansowego za rok 2010. Zarząd NBP sporządzi sprawozdanie finansowe za 2009 rok ponownie, jednak jeszcze na bazie uchwały z 2006 roku.

30 marca RPP podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę z 19 grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim. W uzasadnieniu Rada napisała, że celem uchwały jest doprecyzowanie dotychczas obowiązujących zasad tworzenia i rozwiązywania tych rezerw. Zdaniem zarządu NBP procedura zastosowana przez RPP, w ramach której Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę, jak również treść tej uchwały obciążone są bardzo poważnymi wadami prawnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Chojna-Duch: Będzie kompromis między RPP a NBP