Chojna-Duch: wskazana obniżka stóp procentowych o minimum 25 pb

PAP
opublikowano: 08-07-2014, 09:49

Wskazane jest cięcie stóp procentowych o przynajmniej 25 pb, a w przypadku długotrwałej deflacji nawet o 50 pb - oceniła we wtorek członkini RPP prof. Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że jednorazowa obniżka stóp NBP o 50 pb jest jednym z możliwych scenariuszy.

Zobacz więcej

Elżbieta Chojna-Duch, fot. Borys Skrzyński

Na pytanie TVN BiŚ, o ile wskazane byłoby obniżenie stóp procentowych, Chojna-Duch odpowiedziała: "Myślę, że o co najmniej 25 pb, czyli taka niewielka, raczej symboliczna obniżka".

"Ale gdybyśmy mieli te dane z projekcji inflacji utrwalone i nic by się nie wydarzyło w kierunku dodatnim, czyli większe ożywienie bądź deflacja głębsza i utrzymująca się dłużej, to trzeba by podejść do tego nieco ostrzej, czyli nawet o 50 pb (...) Gdyby deflacja się utrzymywała" - dodała profesor.

Chojna-Duch pytana o to, czy cięcie stóp o 50 pb powinno być jednorazowym ruchem, powiedziała: "Ja się na tym będę zastanawiać i poinformuję o tym Radę we wrześniu". "Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty" - stwierdziła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chojna-Duch: wskazana obniżka stóp procentowych o minimum 25 pb