Chorwacja: biznesmen desygnowany na premiera

DI, PAP
opublikowano: 23-12-2015, 19:27

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović ogłosiła w środę nominację bezpartyjnego biznesmena Tihomira Oreszkovicia na premiera. Oreszković jest kandydatem konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i proreformatorskiej partii Most.

Wcześniej w środę partie te poinformowały o zawarciu porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu. W 151-miejscowym parlamencie mają 78 deputowanych.

49-letni Oreszković jest menadżerem w grupie farmaceutycznej Teva Pharmaceuticals. W przeszłości był szefem chorwackiej firmy farmaceutycznej Pliva, która obecnie należy do grupy Teva. Jako desygnowany na premiera ma teraz 30 dni na uzyskanie w parlamencie wotum zaufania dla swego gabinetu.

W listopadowych wyborach parlamentarnych w Chorwacji zwyciężył konserwatywny sojusz zbudowany wokół HDZ pod wodzą byłego szefa wywiadu Tomislava Karamarko, lecz nie uzyskał tylu mandatów, by rządzić samodzielnie; ma 59 deputowanych. Na drugim miejscu z 56 deputowanymi uplasowała się, tracąc większość, koalicja skupiona wokół rządzącej SDP premiera Zorana Milanovicia. Most znalazł się na trzecim miejscu z 19 deputowanymi.

We wtorek z Zagrzebia nadeszły informacje, że Most zerwał rozmowy koalicyjne z rządzącymi dotąd socjaldemokratami z SDP. Szef partii Most Bożo Petrov oświadczył, że podczas rozmów koalicyjnych socjaldemokraci próbowali zwerbować do siebie jego ludzi. SDP zaprzeczyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane