Chwiejny krok e-alkoholu

opublikowano: 22-01-2015, 00:00

Po długiej przerwie Tesco znów sprzedaje trunki przez internet. Ze względu na niejasne przepisy — tylko w Warszawie.

Ustawodawcy, chcący wychowywać Polaków w trzeźwości, nie wzięli pod uwagę internetu. Obowiązujące wciąż przepisy powstały w 1982 r. i sprawiają dziś kłopoty sieciom handlowym, które w e-sklepach sprzedają niemal wszystko to, co w zwykłych placówkach, ale z winem czy wódką mają problem powracający jak czkawka.

Nie jest jasne, czy — mimo zezwoleń na sprzedaż alkoholu — mogą przyjmować zamówieniaprzez internet i dostarczać je do domów klientów. Robi to jednak, przynajmniej w Warszawie, większość e-sklepów, w tym tak duzi gracze, jak E.Leclerc, Frisco, Auchan czy Alma. W tym tygodniu, po kilkunastomiesięcznej przerwie, dołączyło do nich Tesco.

— Decyzję podjęliśmy na podstawie odpowiedzi, jakiej Urząd Miasta udzielił na interpelację jednego z radnych, stwierdzając m.in., że „nie ma przeszkód, aby zamówienia klientów były przyjmowane drogą elektroniczną, a towar dostarczany przez kuriera” — informuje Michał Sikora, rzecznik Tesco.

Sieć podkreśla, że jej dostawcy szkoleni są z przestrzegania przepisów ustawy i przy odbiorzeosobistym weryfikują wiek klienta, zgodnie z regulaminem nie wydają też towaru nietrzeźwym. Alkohol jednak mogą kupić w internecie tylko klienci ze stolicy, bo urzędy innych miast nie wydały własnych interpretacji. Zdaniem Jerzego Mazgaja, prezesa Almy, przepisy należy zmienić, bo są niejasne i niedopasowane do nowych realiów rynkowych.

— Alkohol sprzedajemy w internecie tylko w Warszawie, bo tu dostarczamy go z magazynu, a nie jak w innych miastach — wprost ze sklepów. Tam ewentualne odebranie koncesji za łamanie przepisów byłoby bardziej dotkliwe — mówi Jerzy Mazgaj. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu