Czytasz dzięki

Chwilowa zadyszka?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 19-11-2020, 10:42

Środowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 1% spadki wraz z tym jak inwestorzy przestraszyli się przywracania restrykcji na coraz większych obszarach USA. W obliczu rosnącej liczby nowych przypadków Covid-19 Nowy Jork ponownie wprowadza bowiem obostrzenia i zamyka szkoły.

Początek czwartkowej sesji na Starym Kontynencie upływa jednak pod znakiem stabilizacji, a notowania niemieckiego Daxa pozostają w okolicach 13100 pkt. Po tym jak rynki finansowe znalazły się w euforii w związku z bliską perspektywą szczepionki, inwestorzy złapali obecnie chwilową zadyszkę przez utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę nowych zachorowań. Ta bowiem skłania do przymusowego schładzania gospodarki. Problemem ponownie staje się wzrost ilości nowych przypadków w Japonii, zatem już nie tylko sytuacja w USA i Europie może niepokoić. O ile z rynkowego punktu widzenia informacje dotyczące pandemii pozostają kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji, to jednak w dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym należy zwrócić uwagę na cotygodniowe dane dotyczące liczby nowych bezrobotnych w USA oraz listopadowy odczyt koniunktury gospodarczej w rejonie Filadelfii.

Pogorszenie sentymentu na rynku walutowym przełożyło się na umocnienie dolara, przy czy nie można mówić tu o jakimś przełomie, a kurs EURUSD pozostaje blisko 1.1850. Strach przed restrykcjami ciąży walutom antypodów. Kurs AUDUSD spada poniżej 0.73, a NZDUSD 0.69. Pod największą presją znajduje się jednak funt szterling po informacjach The Times wskazujących, że Unia w obliczu przeciągających się negocjacji rozwodowych ma położyć większy nacisk na planowanie twardego Brexitu z końcem roku. Kurs GBPUSD spada obecnie do 1.32. Unijni przywódcy mają domagać się przedstawienia konkretnego planu działania na taki wypadek. Przecena brytyjskiej waluty z tego powodu nie powinna być głęboka. Może być to traktowane jako zagrywka negocjacyjna i wcale nie musi odzwierciedlać ponownego poróżnienia stron. Wręcz przeciwnie, ostatnie komunikaty płynące od stołu negocjacyjnego wskazywały, że w perspektywie kolejnego tygodnia kompromis możliwy jest do uzyskania i w tym horyzoncie nie powinniśmy obserwować większych przetasowań na rynku GBP. Na rynku surowcowym nadzieja na osiągnięcie punktu zwrotnego w walce z pandemią sprzyja notowaniom ropy, a odmiana WTI utrzymuje się na poziomie 42 USD za baryłkę. Złoto natomiast znajduje się pod presją i pozostaje powyżej półrocznych minimów powyżej 1850 USD za uncję.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane