Ciąg dalszy modernizacji kotła

opublikowano: 08-06-2015, 00:00

Samorząd województwa szuka firm, które dokończą jedno z zadań przebudowy Stadionu Śląskiego.

Stadionu Śląskiego w Chorzowie, zwanego też „kotłem czarownic”, nie trzeba przedstawiać ani kibicom, ani częstym bywalcom imprez masowych. To tam reprezentacja piłkarska odnosiła historyczne sukcesy. I padł wciąż niepobity polski rekord frekwencji: w 1963 r. 120 tys. kibiców oglądało mecz Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń. Przebudowa stadionu trwa już 20 lat. Ostatni etap też nie należy do najszczęśliwszych. W 2009 r. podpisano umowę z konsorcjum firm Hochtief Polska, Mostostal Zabrze-Holding i Hochtief Construction. Awaria przy podnoszeniu zadaszenia w połowie 2011 r. opóźniła przedsięwzięcie.

Później władzom województwa śląskiego nie udało się porozumieć z wykonawcą w sprawie kontynuowania inwestycji i w marcu 2013 r. robotnicy opuścili plac budowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stadion może zostać oddany do użytku do końca 2016 r. Wybrano wykonawcę, niemiecką firmę Pfeifer Seil— & Hebetechnik, która zbada przydatność do ponownego wykorzystania elementów konstrukcji i zamontuje zadaszenie.

A pod koniec maja 2015 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił kolejny przetarg na dokończenie pierwszego etapu przedsięwzięcia. Chodzi o dwa przedsięwzięcia. Pierwsze podzielono na dokończenie inwestycji pod kątem architektoniczno-budowlanym i konstrukcyjnym, a także instalacyjnym i sanitarnym. W części konstrukcyjno-budowlanej chodzi głównie o prace naprawcze i wykończeniowe wraz z poprowadzeniem systemów telewizyjnych monitorujących obiekt do Centralnego Punktu Dowodzenia.

A co do prac instalacyjnych i sanitarnych: wykonawca będzie musiał sprawdzić, dokończyć, odtworzyć uszkodzone części i uruchomić całą instalację. Drugie przedsięwzięcie dotyczy m.in. systemu nagłośnienia stadionu, kontroli dostępu, stałego okablowania transmisji dla obsługi przekazu TV. Wykonawcy mogą składać oferty częściowe, ale dotyczące tylko jednej z dwóch części zamówienia. W sumie do każdego z obu zakresów zamawiający chce dopuścić maksymalnie po pięciu wykonawców. Szacowana wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 80 mln zł bez VAT. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 czerwca 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu