Ciąg dalszy niezdecydowania na rynku akcji

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 13-01-2021, 18:51
aktualizacja: 13-01-2021, 19:02

Dzisiejsza sesja na światowym rynku akcji nie przynosi większej zmienności. W ubiegłym tygodniu mogliśmy obserwować kontynuację wzrostów na głównych parkietach, jednak po weekendzie doszło do wyhamowania ruchu i nieznacznej korekty.

Główne indeksy giełdowe poruszały się bez zdecydowanego kierunku, początek sesji przyniósł niewielkie spadki, które zostały jednak wymazane w dalszej części dnia. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX zamknął się 0,16% wyżej, francuski CAC40 dodał 0,21%, a londyński FTSE 100 przecenił się 0,12%.

Gorzej radził sobie nasz WIG20, który znalazł się na na końcu europejskiej stawki. Indeks dwudziestu największych spółek na GPW przecenił się w środę dokładnie 1%. Wśród polskich blue chipów tylko 5 walorów zakończyło dzień na plusie, podczas gdy pozostałe zamknęły się pod kreską. Największe spadki obserwowaliśmy na akcjach CCC (-5,4%) i PKN Orlen (-3%), z kolei najlepiej poradziły sobie dziś walory PGNiG, gdzie wzrosty przekroczyły 3%.

Jeśli chodzi natomiast o rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, po wczorajszej niewielkiej zmienności, dziś ruchy również nie zachwycają. Główne indeksy giełdowe rozpoczęły sesję w rejonach poziomów wczorajszego zamknięcia. Aktualnie najlepiej radzi sobie technologiczny Nasdaq, który rośnie ponad 0,5%. Z kolei S&P 500 dodaje 0,2%, a Dow Jones znajduje się 0,04% pod kreską.

Pomimo, że w ostatnim czasie pojawiło się ryzyko polityczne w postaci ponownego impeachmentu Donalda Trumpa, nie wywołuje to większych emocji na rynku, ryzyko odwołania prezydenta USA ze stanowiska jest bowiem bliskie zeru. W najbliższym czasie pretekstem do wystąpienia nieco większej zmienności mogą być publikacje wyników spółek z Wall Street, pierwsze raporty za ostatni kwartał poznamy jeszcze w tym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane