CIC chce inwestować w akcje i obligacje chińskich spółek

opublikowano: 23-07-2018, 06:56

Chiński państwowy fundusz majątkowy, zarządzający aktywami o wartości 941 mld USD chce po raz pierwszy uzyskać zezwolenie na inwestowanie w krajowe akcje i obligacje, oświadczyły osoby związane ze sprawą. W ten sposób chce położyć kres ograniczeniom w zakresie swojego mandatu po tym jak Pekin stara się otworzyć swoje rynki finansowe.

China Investment Corp. (CIC) położył podwaliny pod wniosek do rządu centralnego, aby pozwolić mu inwestować w krajowe rynki kapitałowe. Nie jest jasne, czy CIC przedłożył już wniosek, czy też władze udzieliłyby zgody na takie inwestycje.

Pozwalając CIC inwestować w kraju, doprowadzono by do poważnej zmiany. Na rynku pojawiłby się nabywca walorów o długiej perspektywie inwestycyjnej, z bardzo głęboką kieszenią w czasie, gdy rynki akcji i obligacji w Chinach są pod presją wojny handlowej, spowalniającej gospodarki i rosnących zaległości. W zeszłym miesiącu szefowa działu aktywów CIC Fan Hua powiedziała, że widzi "bardzo dobre możliwości" w akcjach typu A i obligacjach denominowanych w juanie, jeśli pozwoli się funduszowi inwestować.

CIC jest do tej pory ograniczony głównie do inwestowania za granicą, ponieważ został utworzony w 2007 roku z pieniędzy pochodzących z rosnących rezerw walutowych Państwa Środka.

Fundusz zaczął zwracać uwagę na krajowe papiery wartościowe, po tym jak chińskie akcje po raz pierwszy zyskały udziały w indeksach MSCI Inc., zwiększając ich atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Rząd podjął również szereg kroków w celu poszerzenia dostępu dla inwestorów zagranicznych

Według raportu rocznego CIC posiadał 14,8 mld USD gotówki i depozytów bankowych na koniec ubiegłego roku. Środki te obejmują gotówkę posiadaną przez Central Huijin Investment, jednostkę, która posiada udziały w dużych państwowych bankach, ale rzadko nimi handluje. Jednostki CIC International i CIC Capital inwestują w aktywa w walutach obcych.

Prawie dwie trzecie portfela zagranicznego CIC zostało przekazane zewnętrznym podmiotom zarządzającym aktywami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu