Cichosz: PGE EJ1 w 2015 r. uruchomi postępowanie zintegrowane

PAP
10-07-2014, 13:32

W 2014 r. spółka PGE EJ1, odpowiadająca za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, planuje zakończyć wszystkie prace przygotowawcze i na początku 2015 r. uruchomić postępowanie zintegrowane - podał prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz.

Postępowanie zintegrowane to rodzaj złożonego przetargu, w którym ma być wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni. Uruchomienie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ1, spółki odpowiedzialnej za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz w rozmowie z PAP wyjaśnił, że obecnie spółka przygotowuje się do uruchomienia postępowania zintegrowanego; uzgadniane są m.in. kwestie trybu prowadzenia postępowania oraz finalizowane jest podpisanie umowy z inżynierem kontraktu, który będzie wspierał spółkę w tym postępowaniu.

Powiedział, że w postępowaniu spółka planuje dokonać wyboru konsorcjum firm, które zaoferuje dostawę technologii reaktora, nadzór projektowania, budowy i testów elektrowni (tzw. kontrakt EPC), dostawę paliwa w pierwszych latach eksploatacji elektrowni, wsparcie w rozruchu i eksploatacji siłowni w pierwszych latach po uruchomieniu, a także kwestie związane z zaangażowaniem kapitałowym, finansowaniem i odbiorem energii elektrycznej.

Cichosz podał, że jednym z kluczowym elementów postępowania będą wstępne deklaracje przyszłych partnerów w zakresie ich zaangażowania kapitałowego i podejścia do finansowania inwestycji.

"Szukamy konsorcjum firm, z którym będziemy rozmawiać o całym pakiecie kluczowych elementów projektu" - dodał. Proces wyboru konsorcjum może potrwać co najmniej 2 lata. Spółka podała, że prowadzone są rozmowy z firmami i wiodącymi dostawcami technologii generacji III, m.in. z Francji, Japonii i USA.

"W jednym podejściu będziemy starali się powiązać wszystkie istotne elementy, które na koniec będą determinowały koszty i spodziewane nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu" - dodał. Wyjaśnił, że postępowanie zintegrowane ma też określić "te kluczowe wskaźniki, które każdy inwestor ocenia i które decydują, na jakich warunkach ekonomiczno- biznesowych daną inwestycję realizuje".

Spółka PGE EJ1 wkrótce ma zmienić strukturę właścicielską - na podpisanie czeka bowiem umowa sprzedaży po 10 proc. udziałów w niej Enei, KGHM i Tauronowi. Cichosz poinformował, że docelowo planowane jest wejście partnera strategicznego, który również objąłby udziały w spółce. "Z tym też związane jest pozyskanie finansowania inwestycji" - dodał.

Kilka dni temu spółka wybrała brytyjską firmę AMEC w przetargu na inżyniera kontraktu przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Inżynier kontraktu ma m.in. pomóc przy przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania zintegrowanego, ale też we wdrożeniu zintegrowanych systemów zarządczych, czy opracowaniu planów infrastruktury lokalizacji i infrastruktury towarzyszącej energetyce jądrowej.

Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku planowane jest ok. 2020 r. Zgodnie z rządowym programem energetyki jądrowej pierwszy blok ma ruszyć z końcem 2024 r. Program ten stwierdza m.in., że ostrożnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z przygotowaniem i realizacją budowy pierwszej elektrowni o mocy ok. 3000 MW mogą kształtować się na poziomie 40-60 mld zł, przy uwzględnieniu nakładów na przygotowanie terenu i infrastrukturę pomocniczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Cichosz: PGE EJ1 w 2015 r. uruchomi postępowanie zintegrowane