Ciech podał wyniki za III kwartał 2019 r.

opublikowano: 20-11-2019, 07:05

W III kwartale 2019 r. zysk netto Ciechu wyniósł 0,4 mln zł. EBITDA znormalizowana wzrosła o 8 proc. do 142,6 mln zł.

Przychody chemicznej spółki spadły natomiast o 4 proc. do 848 mln zl. 

Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

Narastająco po trzech kwartałach przychody wynoszą 2,75 mld zł (+1,3 proc.), EBITDA znorm. 477,9 mln zł (+1,3 proc.), a zysk netto 82,1 mln zł (-59 proc.). 

Niższe przychody to przede wszystkim wynik najpierw zmniejszonej produkcji w rumuńskim zakładzie, a następnie wstrzymania produkcji w Ciech Soda Romania z powodu braku dostaw pary technologicznej przez jedynego dostępnego dostawcę, tłumaczy spółka.

Na znormalizowany wynik EBITDA wpłynęło natomiast utworzenie rezerwy na uruchomiony wiosną program motywacyjny dla menadżerów grupy związany z realizacją strategii na lata 2019-2021 (wpływ na znormalizowany wynik EBITDA w trzecim kwartale na poziomie - 5,4 mln zł) oraz koszt nieodliczonego podatku VAT (11,5 mln zł). Dodatkowo wynik EBITDA i netto zostały obciążone odpisem z tytułu utraty wartości aktywów w związku z zatrzymaniem produkcji w rumuńskim zakładzie grupy (wpływ na wynik netto na poziomie -36,8 mln zł w trzecim kwartale).

Na działalność grupy w trzecim kwartale pozytywnie wpłynęło m.in. osłabienie złotego do euro i lei względem dolara czy niższe niż przed rokiem ceny gazu, natomiast negatywnie m.in. wyższe koszty surowców i certyfikatów CO2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane