Ciech zrobił niespodziankę

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Lider noworocznej ankiety „PB” staje się oczkiem w głowie inwestorów i skarbu państwa.

Kurs akcji Ciechu rósł w trakcie wczorajszej sesji nawet 21 proc. w reakcji na grad pozytywnych informacji o spółce. Chemiczna grupa opublikowała wyniki kwartalne, które zdecydowanie przebiły oczekiwania analityków. Ciech zdecydował się podwyższyć prognozy na koniec roku. Jakby tego było mało — pakiet akcji spółki wrócił z Kampanii Węglowej do skarbu państwa, odsuwając ryzyko nadmiernej podaży. Duży wzrost notowań więc nie dziwi. Warto przypomnieć, że Ciech wygrał noworoczną ankietę „PB” na najbardziej perspektywiczną spółkę w tym roku. Kto zdecydował się nabyć akcje po naszym tekście, zarobił około 70 proc.

Firma zakończyła I kwartał przychodami na poziomie 919,7 mln zł, co oznacza niemal podwojenie sprzedaży, wobec 471,2 mln zł w takim samym okresie ubiegłego roku. Bardzo wysoki wzrost jest rezultatem przejęć pod koniec ubiegłego roku — Sarzyny, Zachemu i rumuńskiej Govory. Grupa korzysta na bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej. Na jej fali rosnący popyt na produkty pcha w górę ich ceny. Dotyczy to niemal wszystkich najważniejszych grup produktowych: organicznych, sodowych i agrochemicznych. Po raz pierwszy od dłuższego czasu niekorzystnie kształtowała się cena koksu, jednego z głównych surowców spółki. Firma zniwelowała jednak ten czynnik, wykorzystując alternatywne źródła. Zysk operacyjny wyniósł 155,9 mln zł (38,4 mln zł rok wcześniej).

Decydujący wpływ na poprawę wyników miała konsolidacja przejętych Zachemu i Sarzyny. Niewiele zaszkodził ujemny wynik operacyjny rumuńskiej Govory, która jest w trakcie restrukturyzacji pod nadzorem nowego inwestora. Zysk netto wyniósł 130,9 mln zł (45,12 mln zł rok temu). Prognozy rynkowe mówiły, że w tym okresie Ciech zarobi ponad 43 mln zł. Przejęcia przełożyły się więc na istotny wzrost wartości grupy, która podniosła skonsolidowane szacunki zysku w tym roku do 220 mln zł z 167 mln zł.

Ciech zachęcony sukcesami niedawnych przejęć wybiera się na dalsze zakupy, a skarb państwa nie jest już tak chętny dzielić się akcjami spółki. Kampania Węglowa (KW) musiała oddać pakiet Ciechu za walory Ruchu, Puław, Kopeksu i KGHM. Wygląda na to, że Ciech będzie dopieszczany, a prezes nie kryje, że celem jest stworzenie grupy chemicznej na skalę europejską. To dobrze wróży notowaniom spółki na giełdzie. Z kolei widmo nadpodaży przenosi się firmy, które trafiły do portfela KW. Wczoraj najsłabiej z tej grupy zachowywał się KGHM, ale w dużej mierze jest to związane z pogorszeniem ogólnej koniunktury giełdowej. Pakiety akcji pozostałych spółek z pewnością znalazłyby chętnych, jeśli KW wyrazi chęć ich sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy