Ciechanów wysyła dane do chmury

AR
opublikowano: 23-05-2017, 14:11
aktualizacja: 23-05-2017, 14:25

Miasto podpisało umowę na nowy system szyfrowania danych w chmurze. To pierwszy krok w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa w gminie – twierdzą przedstawiciele ratusza.

Za jedną licencję na system kryptograficzny, kupioną od prywatnej firmy, miasto będzie płacić 50 zł miesięcznie.  Będzie to pierwsza wdrożona w urzędzie mazowieckiej gminy technologia, która wykorzysta chmurę do przetwarzania i szyfrowania danych.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

Chodzi o system UseCrypt polskiej firmy Cryptomind, która wykorzystuje autorską technologię opartą o zasoby chmury IBM.

– Dzięki tej technologii będziemy mogli bezpiecznie przesyłać pliki do chmury, a odbiorca spoza urzędu będzie mógł je odczytać  tylko, jeśli poda login i hasło – tłumaczą przedstawiciele miejskiego działu informatycznego.

Ratusz nabył na razie dwie licencje na system UseCrypt  - z jednej może korzystać maksymalnie czterech użytkowników.

– Ten system to namiastka technologii szyfrowania danych, jakie mamy w planach. Zależy nam głównie na tym, żeby go przetestować, a w przyszłości wykorzystać chmurę do ochrony każdego pojedynczego pliku, który znajduje się w komputerach urzędu miasta, również danych osobowych mieszkańców – wyjaśniają miejscy informatycy.

Jak mówi prezydent miasta Krzysztof Kosiński, chodzi m.in. o przygotowanie miasta do skutecznego zarządzania danymi wrażliwymi mieszkańców w związku z dyrektywą Unii Europejskiej, która ma wejść w życie za rok (25 maja 2018 r.). Tzw. "unijne rozporządzenie w sprawie przetwarzania i przepływu danych osobowych" (RODO)  narzuca na gminy konieczność minimalizacji ryzyka związanego z cyberatakami.

– Unijne regulacje RODO o ochronie danych osobowych wymuszają na polskich samorządach podjęcie działań, które skutecznie zabezpieczą prywatność obywateli – wyjaśnia prezydent miasta Ciechanów, Krzysztof Kosiński. Dodaje, że korzystanie z zasobów chmury minimalizuje koszty eksploatacji systemów kryptograficznych.

– Nasz urząd ma już odpowiednie zabezpieczenia przed atakami hakerów, spełniające wszelkie wymogi prawne, zarówno te związane z prawem polskim, jak i unijnym. Nowe rozporządzenia UE nałoży na nas natomiast obowiązek szacowania ryzyka wycieku danych i podjęcia różnych kroków w celu jego minimalizacji, np. wdrożenia szkoleń dla pracowników czy ulepszania procedur logowania do wewnętrznych systemów – tłumaczą informatycy z ratusza.

Unijna dyrektywa zwiększa też kary za niewłaściwe zabezpieczenie danych osobowych. Sankcje  finansowe mogą sięgać 20 mln euro. 

To pierwszy urząd miasta, któremu firma Cryptomind sprzedała dostep do swojej technologii.

–  Unikatowość naszej technologii polega na zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania. Nasz system to jedyna w Polsce implementacja w gotowym rozwiązaniu podziału prywatnego klucza szyfrującego RSA na dwie lub więcej części. Mówiąc w uproszczeniu, oznacza to, że klucz szyfrujący nigdy nie znajduje się w całości w tym samym miejscu, co praktycznie uniemożliwia przeprowadzenie ataku hakerskiego. Jedna część klucza jest przechowywana na serwerze, druga zaś na urządzeniu użytkownika – stawia to przed hakerem dodatkowe wyzwania na drodze do wykradzenia danych. Technologia jest odporna na znane metody kryptoanalizy, co potwierdzają pozytywne opinie Wojkowej Akademii Technicznej oraz Instytutu Łączności - wyjaśnia Jakub Skwarski z firmy Cryptomind SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Ciechanów wysyła dane do chmury