Czytasz dzięki

Ciechu ciąg dalszy problemów z rozliczeniem VAT

opublikowano: 18-07-2019, 08:05
aktualizacja: 18-07-2019, 14:05

W wyniku postępowań, prowadzonych przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, wynik Grupy Ciech może zostać obciążony zaległymi płatnościami z tytułu VAT.

Sprawa dotyczy dwóch spółek zależnych Ciechu - Verbis Eta i Ciech Soda Polska (poprzednio Cerium Finance).

Podatki, VAT, paragony
Zobacz więcej

Podatki, VAT, paragony fot. ARC

Urząd zakwestionował prawo odliczenia VAT od części wkładu niepieniężnego wniesionego przez Ciech na kapitał zapasowy Verbis Eta oraz prawo odliczenia VAT od aportu wniesionego przez Ciech Soda Polska na kapitał zapasowy Cerium Finance.

W pierwszym przypadku urząd wydał już decyzję, która w przypadku utrzymania obciąży wynik grupy kwotą 30,7 mln zł powiększoną o odsetki, które na dziś wynoszą 13,9 mln zł.

Jak zaznaczono, w związku z tym, żę cała kwota podatku VAT została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym - na skonsolidowane przepływy pieniężne grupy wpływ może mieć tylko zapłata odsetek.

W drugim przypadku utrzymanie niekorzystnego stanowiska, na wynik skonsolidowany Grupy CIECH będzie miała wpływ kwota z tytułu odsetek, które na dziś wynoszą 9 mln zł.

"Kontrolowane Spółki Zależne oraz ich doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem Urzędu, dlatego Spółki Zależne zamierzają podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2013 i 2014 r. Swoje stanowisko Spółki Zależne opierają między innymi na tym, iż CIECH, CSP, Verbis Eta, Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają prawidłowość dokonanych czynności przez Spółki Zależne lub do których się zastosowały" - podał Ciech.

Jak podkreślono, Ciech informował o obu postępowaniach i kwotach potencjalnego zobowiązania podatkowego w sprawozdaniach skonsolidowanych za 2018 r.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane