Fiskus uwziął się na spółkę Kulczyka? Problemów jest więcej

opublikowano: 26-07-2019, 11:53

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, wydał rekomendację "trzymaj" dla akcji Ciechu, ale cenę docelową obniżył do 46,4 zł.

 "Nie dostrzegamy powodów, by mieć optymistyczne nastawienie do walorów Ciechu mimo ich słabego zachowania w ostatnich miesiącach" - podkreśla analityk w raporcie z 19 lipca z godz. 8.30.

Jak zaznacza, odnosi wrażenie, że z inicjatywy rządu większość spółek zależnych Ciechu znalazła się pod lupą organów skarbowych.

Ciech podał kilka dni temu, że w wyniku postępowań, prowadzonych przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, wynik Grupy Ciech może zostać obciążony zaległymi płatnościami z tytułu VAT. 

"Już wcześniej spółka rozpoznała wysokie rezerwy w związku z kontrowersyjnymi decyzjami skarbowymi i nie maleje ryzyko nałożenia na spółkę dalszych kar" - dodaje Łukasz Prokopiuk.

Problemem jest też niepewność wynikająca z sytuacji CET. 

"Wydaje się, że Ciech Soda Romania zmaga się z dużymi wyzwaniami związanymi z pogarszającą się sytuacją finansową w CET w połączeniu z niedawnym wypadkiem górniczym. Po pierwsze, CSR będzie prawdopodobnie zmuszona do ograniczenia wykorzystania mocy (do ok. 80%) w II półroczu br. i może nawet w 2020. Po drugie, niewykluczone, że CET wymusi na CSR podwyższenie wartości kontraktu na dostawę energii cieplnej, by zrekompensować negatywne finansowe skutki wypadku i ewentualne koszty przejścia z węgla brunatnego na gaz ziemny. Wymienione ryzyka mogą się negatywnie odbić na rentowności CSR. Bierzemy pod uwagę, że tegoroczna EBITDA CSR może być na progu rentowności mimo stosunkowo mocnych cen sody w br." - dodaje analityk.

Jego zdaniem, nie ma też nadziej na szybkie obniżenie długu netto, co może zatrzymać wypłatę dywidendy również w 2021 r.

Ponad 50 proc. akcji Ciechu należy do Kulczyk Investments.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu