Ciepło z kokonu

Dorota Wojnar
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

Jedwabne apaszki — atrybut paryskich robotników w II połowie XIX w., w latach 20. XX w. uzupełniły sportowy strój kobiecy. Chroniły też pilotów przed wdychaniem szkodliwych spalin w czasach, gdy lotnictwo dopiero rozwijało skrzydła.

Ręcznie malowane:

Luksus nie tylko dla vip-ów

Niezwykła miękkość, połysk, odporność na zmięcie i niepalność — nie buchają płomieniem, lecz po zapaleniu gasną, pozostawiając po sobie stopioną, czarną kulkę. Grzeją w zimie, chłodzą latem, pochłaniają wilgoć… Apaszki i szale z jedwabiu — najdroższego surowca włókienniczego świata.

Włókna powstają w kokonach jedwabnika — z jednego da się rozwinąć jakieś 3 tys. m przędzy, ale nadające się do wykorzystania włókna ciągłe to zaledwie trzecia część tej długości.

Polska ma długie tradycje jedwabnicze. Od 80 lat powstają w Milanówku unikatowe, ręcznie malowane kolekcje apaszek i szali. Producent, firma Jedwab Polski, dostarcza swe wyroby — m.in. na potrzeby promocji — do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Senatu i ministerstw. Od 2000 r. apaszki i krawaty z Milanówka zdobią sportowców polskiej kadry olimpijskiej.

Legendarny Hermes:

Wiotki przedmiot pożądania

Pierwsza jedwabna apaszka pojawiła się w kolekcji tego domu mody 79 lat temu, a od 1937 r. — kiedy Hermes otworzył w Lyonie fabrykę — powstało ponad 25 tys. wzorów. Najsłynniejszy to „brides de gala”, znajdujący ponoć kupca co 25 sekund! Kosztuje 325 USD, a wpływy ze sprzedaży tego modelu stanowią znaczny procent obrotów Hermesa.

W ciągu roku firma prezentuje dwie kolekcje apaszek. Każda chusteczka (90 cm kw.) jest ręcznie malowana, waży 65 g, a do jej wytworzenia potrzeba 250 kokonów jedwabnika. Za funt, czyli niecałe pół kilograma apaszek, płaci się blisko 2 tys. dolarów.

Apaszki Hermesa lubiły nosić Audrey Hepburn i Jackie Kennedy. Królową Elżbietę II uwieczniono w apaszce na znaczku pocztowym brytyjskiej poczty z lat 50. Grace Kelly, księżna Monako, użyła jej kiedyś jako temblaka. Z tymi wyjątkowymi chustkami kojarzone są także Catherine Deneuve, Sharon Stone, Sarah Jessica Parker, Hillary Clinton, Elle Macpherson i Madonna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Wojnar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu