Czytasz dzięki

Citigroup: dolar może osłabnąć nawet o 20 proc.

opublikowano: 16-11-2020, 16:40

Jeśli szczepionka na COVID-19 będzie szeroko dystrybuowana, co wsparłoby globalny handel, wartość dolara może spaść w przyszłym roku nawet o 20 proc., prognozuje Citigroup.

- Uważamy, że dystrybucja szczepionki spowoduje zniknięcie wszystkich wskazanych przez nas „niedźwiedzich” czynników, pozwalając dolarowi podążyć podobną ścieżką do tej, której doświadczyliśmy na początku wieku kiedy amerykańska waluta rozpoczęła wieloletni okres słabnięcia – napisali stratedzy banku.

Indeks dolara spadł już ponad 10 proc. od szczytu z marca. W poniedziałek znów idzie w dół po informacji, że szczepionka na COVID-19 spółki Moderna okazała się bardziej skuteczna od ogłoszonej tydzień wcześniej szczepionki Pfizera i Biontech.

Citigroup uważa, że oprócz wpływu szczepionki na globalny handel dolar będzie słabł także w związku z niezmiennie „gołębią” postawą Fed nawet kiedy w globalnej gospodarce wróci normalność. Stratedzy są przekonani, że kiedy „reszta świata” będzie rosła szybciej niż USA, inwestorzy będą pozbywać się amerykańskich aktywów na rzecz międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane