Citigroup tnie prognozę cen rudy żelaza

opublikowano: 12-11-2014, 14:08

Citigroup obniżył swoje prognozy cen rudy żelaza na 2015 r. Amerykański bank szacuje, że notowania surowca mogą spaść nawet poniżej 60 USD za tonę, co jest najbardziej pesymistyczną projekcją opracowaną przez instytucje finansowe w ostatnich tygodniach, informuje Reuters.

„Oczekujemy ponownego wzrostu dostaw w połączeniu z dalszym osłabieniem popytu” – napisał Citigroup w komentarzu do prognozy.

Ruda żelaza
Bloomberg

Ceny rudy spadły w tym roku o 40 proc. w związku z ogromną nadpodażą surowca i obawami odnośnie dynamiki wzrostu chińskiej gospodarki.

Według szacunków Citigroup, średnia cena rudy żelaza w III kw. w przyszłym roku wyniesie 60 USD/t . Wcześniejsza projekcja zakładała cenę na poziomie 78 USD. Obecnie najbardziej aktywne kontrakty terminowe na ten surowiec kwotowane są na poziomie około 83-84 USD/t.

W całym 2015 i 2016 r. średnia cena rudy może kształtować się na poziomie 65 USD, podczas gdy poprzednie założenie wynosiło 98 USD.

Wzrost produkcji przez największych tanich wytwórców stali podczas gdy nabywcy z Chin ograniczają zamówienia doprowadził do znaczącego wzrostu zapasów i spadku notowań do najniższego poziomu od pięciu lat.  Przy cenie rzędu 75,50 USD za tonę, surowiec zniżkował od początku roku o 44 proc. co jest najgorszym wynikiem spośród wszystkich surowców przemysłowych.

Przed kilkoma dniami na redukcję prognozy zdecydował się m.in. ANZ Bank. Spodziewa się on, że w 2015 r. średnia cena rudy żelaza wyniesie 78 USD/t (wcześniej było to 101 USD), zaś rok później ma to być 85 USD wobec 95 USD pierwotnej prognozy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane