Citigroup zanotował rekordową kwotę

Rafał Białkowski
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

Z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych amerykański bank, stracił w kwartale więcej niż wynosi roczny deficyt Polski.

W IV kwartale gigant miał 9,83 mld USD pod kreską

Z powodu kryzysu na rynku kredytów hipotecznych amerykański bank, stracił w kwartale więcej niż wynosi roczny deficyt Polski.

Największy bank w Stanach Zjednoczonych zaskoczył inwestorów. W czwartym kwartale ubiegłego roku, po odpisaniu rekordowych 18,1 mld USD z tytułu zaangażowania na rynku trudnych kredytów hipotecznych, Citi zanotował — po raz pierwszy od 1998 r., kiedy powstał — 9,83 mld USD (23,64 mld zł) straty netto. Daje to 1,99 USD na akcję. Dla porównania: deficyt budżetowy Polski w 2007 r. wyniósł 16,92 mld zł.

Sygnalizując przyszłe problemy związane z rosnącymi cenami domów, energii, żywności oraz wzrostem bezrobocia, bank podniósł również rezerwy na straty kredytowe do 4,1 mld USD.

Tymczasem analitycy spodziewali się straty, ale o połowę mniejszej.

Przychody Citigroup wyniosły w ostatnim kwartale ubiegłego roku 7,22 mld USD. To spadek o 70 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2006 r. W ciągu całego roku bank zarobił na czysto 3,62 mld USD.

— Choć zanotowaliśmy rekordowe wyniki w kilku sektorach, to i tak dane są nie do zaakceptowania. Musimy zrobić wszystko, aby się odbić — mówi Vikram Pandit, szef Citigroup.

W tym celu amerykański bank zamierza zredukować liczbę etatów minimum o 6 proc. (czyli o 20 tys.) oraz obniżyć o ponad 40 proc. dywidendę.

— Na rynkach finansowych nadal będzie wiało chłodem, bo czekają nas kolejne złe informacje z innych instytucji finansowych — przewiduje John Fisher z Fifth Third Asset Management, firmy zarządzającej aktywami.

Jego zdaniem, Citi będzie musiał zwiększyć kapitał, a także opłaty. Naprzeciw wychodzą mu jednak zagraniczni inwestorzy. Bank ma od nich otrzymać około 14,5 mld USD świeżego kapitału, oferując w zamian uprzywilejowane akcje. Darczyńcami będą m.in. Government Investment z Szanghaju, kuwejcki Investment Authority oraz saudyjski książę Alwaleed bin Talal.

Bank będzie także sprzedawał udziały w spółkach zależnych. Już pozbył się ich w firmie Redecard, zajmującej się kartami kredytowymi w Ameryce Łacińskiej, oraz Nikko Cordial, japońskim brokerze.

Cena akcji Citigroup, która jeszcze rok temu wynosiła 55 USD, spadła wczoraj o 4,1 proc., do 27,86 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu