City Index: Umiarkowany pesymizm w Europie

Maciej Leściorz
25-06-2010, 15:14

Na europejskich parkietach dziś jest znowu relatywnie spokojnie, choć przeważają negatywne emocje. W ostatnich miesiącach rynki przyzwyczaiły już nas do tego, że każdy niepokojący sygnał dotyczący sytuacji gospodarczej któregokolwiek z krajów Unii Europejskiej natychmiast skutkuje przecenami na parkietach giełd w całym regionie.

Dziś informacją, która była na tapecie większości inwestorów, jest odrzucenie przez rumuński Trybunał Konstytucyjny proponowanych przez rząd zmian mających na celu zmniejszenie ogromnego deficytu sektora finansów publicznych.

Inwestorzy obawiają się, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy może w tej sytuacji odmówić Rumunii obiecanego wsparcia finansowego, a kryzys rumuński rozprzestrzeni się na inne kraje regionu.

Informacje te, a także wcześniejsze spadki na rynkach azjatyckich oraz wczorajsza spadkowa sesja w Stanach Zjednoczonych, skutkowały półprocentowym spadkiem wartości niemieckiego indeksu DAX, 0,4-procentowym spadkiem francuskiego CAC40 oraz 0,2-procentową zniżką indeksu FTSE100.

Jak zwykle w chwilach zwiększonej nerwowości, rynkowymi zwycięzcami są metale szlachetne, traktowane przez inwestorów jako bezpieczne przystanie. Cena srebra na rynku spot wzrosła dziś o 0,7 procenta, natomiast złota o 0,6 procent i zbliżyła się do wysokich poziomów osiągniętych na początku tygodnia. 

Maciej Leściorz
Specjalista rynku CFD City Index

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Leściorz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / City Index: Umiarkowany pesymizm w Europie