CLIF z sukcesem uplasował emisję

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

CLIF z sukcesem uplasował emisję

TERAZ GIEŁDA: Akcjonariusze warszawskiego CLIF, którym kieruje Dariusz Baran, muszą uzbroić się w cierpliwość. Spółka planuje wejście na giełdę dopiero po wakacjach. fot. Grzegorz Kawecki

Wczoraj zakończyła się publiczna subskrypcja akcji warszawskiej spółki Centrum Leasingu i Finansów CLIF. W jej wyniku spółce udało się uplasować całą emisję, a zapisy zamknęły się dla uczestników procesu book buildingu prawie 32-proc. redukcją.

Publiczna sprzedaż akcji CLIF trwała od 14 do 18 czerwca. Emitent zaoferował do sprzedaży zaledwie 300 tys. akcji serii D w cenie emisyjnej ustalonej na 10 zł. Łącznie osiemdziesięciu inwestorów złożyło zapisy na 551 451 akcji, które przydzielono 15 z nich.

Mimo wcześniejszych prognoz niektórych analityków, uważających, że spółka może mieć trudności ze sprzedażą swoich walorów, CLIF nie zdecydował się jednak na podpisanie umowy o subemisję. Ryzyko tym razem się opłaciło. Jak poinformował zarząd spółki, całkowity koszt przeprowadzenia emisji wyniósł do wczoraj nieco ponad 602 tys. zł, z czego największy procent stanowiły opłaty związane z doradztwem prawnym i finansowym — ponad 50 proc. kosztów.

Środki uzyskane z ostatniej emisji CLIF zamierza przeznaczyć na rozbudowę własnej sieci dystrybucyjnej. Plany zarządu zakładają utworzenie 7 dużych oddziałów w największych miastach, co potrwa około półtora roku. Pozyskane pieniądze sfinansują budowę co najmniej dwóch filii. Innym ważnym celem publicznej sybskrypcji było pozyskanie szerszego grona akcjonariuszy, co miało umożliwić wymagane przez giełdę rozproszenie kapitału. Spółka zamierza notować swoje papiery na rynku wolnym. Debiut na warszawskiej giełdzie planowany jest na przełom sierpnia i września.

Statutową działalnością spółki jest świadczenie usług leasingowych operacyjnych i finansowych. CLIF obecny jest przede wszystkim na rynku byłego województwa warszawskiego. Największy udział w przychodach spółki stanowią umowy leasingu operacyjnego, które w 1998 roku stanowiły około 90 proc.

W minionym roku CLIF uzyskał przychody ze sprzedaży wysokości 145,3 mln zł i zarobił na czysto ponad 5 mln zł. W prognozach, jakie przedstawił zarząd spółki, zakłada się, iż przychody ze sprzedaży wzrosną w tym roku do ponad 166 mln zł. Spółka zamierza także zarobić na swojej działalności około 9,4 mln zł. Wyniki, jakie zostały osiągnięte w pierwszym kwartale, nie są jednak tak optymistyczne. Sprzedaż spółki wyniosła zaledwie 21,6 mln zł, zaś czysty zysk blisko 1,2 mln zł. Oznacza to, że prognozy zostały na razie zrealizowane w około 13 procentach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CLIF z sukcesem uplasował emisję