CMC Markets wchodzi do Polski

Dla foreksowego brokera, którego udziałowcem jest Goldman Sachs, Warszawa ma być przyczółkiem do walki o Europę Środkową

Gdy w Polsce odbywały się przełomowe wybory 1989 r., w Wielkiej Brytanii startował CMC Markets. Obecnie to jeden z największych brokerów foreksowych, którego 10 proc. udziałów ma od 2007 r. bank inwestycyjny Goldman Sachs. W zakończonym 31 marca 2015 r. roku finansowym spółka miała 143,7 mln GBP przychodów operacyjnych (831,3mln zł) i 34,7 mln GBP zysku (201 mln zł). W rozpychającym się w Europie Środkowej polskim X-Trade Brokers DM było to w 2014 r. — odpowiednio — 208,1 i 76,6 mln zł. A zderzenie obu firm jest nieuchronne. CMC Markets właśnie uruchomił biuro w Polsce. To 13. placówka na świecie. Pierwsza nowa od 2010 r., kiedy to powstały biura we Włoszech i Francji.

W MIKSIE NADZIEJA:
Zobacz więcej

W MIKSIE NADZIEJA:

Wchodząc na polski rynek wykorzystamy pozycję finansową spółki globalnej, ale oferta jest przygotowana specjalnie dla polskich klientów — mówi Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. ARC

— Rozszerzenie działalności na Europę Wschodnią jest dla nas kolejnym kamieniem milowym. Polska jest niezwykle dynamicznym rynkiem, z wielkim potencjałem wzrostu, dzięki któremu będzie nam znacznie łatwiej rozwijać się w innych krajach regionu — komentuje Matthew Mackalin, szef działu dystrybucji europejskiej CMC Markets.

— Do końca tego roku będziemy się koncentrowali na pozyskiwaniu aktywnych inwestorów z Polski. W styczniu 2016 r. chcielibyśmy rozpocząć serię spotkań edukacyjnych, które odbędą się w kilkunastu miastach, by zainteresować nowych, mniej doświadczonych klientów. Potem przyjdzie pora na Węgry, Czechy i Słowację. Na rynek węgierski powinniśmy wejść w pierwszej połowie 2016 r. — mówi Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. CMC nie planuje jednak otwierania placówek w innych krajach regionu, ale jedynie przetłumaczenie na lokalne języki systemów IT i materiałów informacyjnych.

Desant z City Indeksu

Łukasz Wardyn był do niedawna szefem warszawskiego oddziału City Indeksu. Po przejęciu City Indeksu przez Gain Capital broker ten zamknął polskie biuro. Z City Indeksu do CMC przeszedł też Maciej Leściorz. Łukasz Wardyn zapewnia jednak, że nie jest tak, że po zamknięciu lokalnego biura City Indeksu jego pracownicy namówili do wejścia do Polski CMC.

— To tak nie funkcjonuje. Musielibyśmy być bardzo szybcy, by załatwić to w tak krótkim czasie. Wejście do Europy Wschodniej jest strategicznym celem CMC Markets i dotyczące tego decyzje były podejmowane w Londynie znacznie wcześniej. Rynek forex i CFD to hermetyczne środowisko, a CMC Markets, z uwagi na renomę i skalę, się po prostu nie odmawia — twierdzi Łukasz Wardyn. Komentarza X-Trade Brokers nie udało nam się uzyskać. Ale rynek jest coraz bardziej nasycony. Usługi foreksowe to już nie tylko domena wyspecjalizowanych firm, ale również bankowych domów maklerskich.

— Nowy gracz to zawsze ciekawe wydarzenie, szczególnie pod kątem pomysłu biznesowego i szans na trwałe zaistnienie. Powodzenie projektu to wypadkowa oferty, nakładów na promocję, czasu na jego realizację i potencjału klientów — zaznacza Robert Kosowski, dyrektor w DM mBanku. Liczba klientów jest ograniczona i niektórzy muszą weryfikować swoje plany. ING Securities zamknęło dział foreksowy rok po otwarciu.

Nie tylko detal

CMC liczy jednak nie tylko na bezpośrednią obsługę inwestorów, ale na klientów z segmentu business to business. Rozważa zaistnienie jako dostawca płynności lub całej platformy transakcyjnej dla innych brokerów foreksowych. To model znany np. z Saxo Banku. Lokalne biuro do obsługi polskich inwestorów, nie przeszkadzało DM TMS Brokers korzystać z tej samej platformy pod własnym szyldem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / CMC Markets wchodzi do Polski