CME uruchomiła indeksy ethereum

opublikowano: 15-05-2018, 07:32
aktualizacja: 15-05-2018, 07:37

CME, największa na świecie giełda kontraktów terminowych w Chicago uruchomiła dwa indeksy cenowe ethereum, drugiej najpopularniejszej kryptowaluty.

Uruchomienie indeksów nasiliło spekulacje, że CME może wkrótce zaoferować kolejne kontrakty terminowe na kryptowalutę. Władze giełdy twierdzą jednak, że nie ma obecnie takich planów choć eksperci zwracają uwagę iż struktura wprowadzonych indeksów jest bardzo podobna do kontraktów na bitcoina oferowanych przez CME. 

Zobacz więcej

For. BTC Keychain, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) Flickr

Indeksy uruchomione w poniedziałek, to CME CF Ether-Dollar Reference Rate, publikujący wartość o godz. 16:00 w Londynie oraz CME CF Ether-Dollar Real-Time Index. Ceny kalkulowane są przez brytyjską giełdę Crypto Facilities w oparciu o transakcje zawierane na dwóch innych rynkach krypto walut: Kraken i Bitstamp.

W połowie grudnia CME uruchomiła kontrakty futures na bitcoina. Stało się to ponad rok po zaoferowaniu przez giełdę indeksów na najpopularniejszą kryptowalutę. Uruchomienie kontraktów postrzegano jako szansę na wejście do handlu dużych inwestorów instytucjonalnych, co miało stymulować dalszy wzrost ceny kryptowaluty. Z niedawno opublikowanego przez Fed raportu wynika jednak, że stało się odwrotnie. Uruchomienie kontraktów pozwoliło grać na spadek kursu. Bitcoin faktycznie taniał od grudnia ubiegłego roku kiedy płacono za niego ponad nawet ponad 19 tys. USD. Obecnie jego kurs wynosi 8708,77 i lekko rośnie. Ethereum minimalnie tanieje do 731,13 USD. Jest ok. 700 proc. droższe niż rok temu, ale ok. 3 proc. tańsze niż na początku 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CME uruchomiła indeksy ethereum