Co będzie jutro – oto jest pytanie

opublikowano: 29-09-2019, 22:00

Tytuł stanowi kompilację — pierwszy wiersz to hasło IX Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), zaś drugi to rozterka Hamleta.

Wrześniowa zbiórka w Sopocie, organizowana od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan, od początku różni się od innych eventów na krajowym rynku kongresów i forów. Pomyślana została jako platforma wymiany myśli ku przyszłości, a nie koncentrujących się na najbliższym budżecie. Pięć edycji odbyło się w sprzyjających EFNI okolicznościach zewnętrznych — prelegenci i uczestnicy oraz rządzący wtedy Polską wyrastali z tego samego pnia. Po tzw. dobrej zmianie, czyli od VI edycji w 2016 r., są to dwa bieguny. Nie nastąpiło zerwanie całkowite, w tym roku uczestniczyli pojedynczy wiceministrowie oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Środowisko europosłów, jak też kandydujących do parlamentu krajowego reprezentowała jedna opcja — Koalicja Obywatelska. Charakterystyczna była także struktura biznesu — firmy prywatne (Lewiatan to ich konfederacja), często polskie oddziały międzynarodowych, przy braku spółek skarbu państwa.

W panelach uczestniczyli m.in. dawni ministrowie finansów – Andrzej Olechowski (kandydat na prezydenta) i Grzegorz Kołodko (wicepremier).
FOT. EFNI

Takie okoliczności powodują, że dorobek EFNI ma w obecnej Polsce minimalną przekładalność na decyzyjność. Może natomiast znaleźć się w unijnym dorobku prawnym, ponieważ wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) zakończyły się paradoksalnie. Zwycięska w kraju ekipa PiS (zdobyła 26 z 51 mandatów, po brexicie obejmie jeszcze jeden) nie ma obecnie w Brukseli/Strasburgu jakiegokolwiek znaczenia, jej grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów spadła liczebnie z trzeciego miejsca aż na szóste i jest planktonem. Na zakończenie EFNI zawsze przyjmowana jest deklaracja. Tegoroczna objęła siedem punktów, dwa przytaczamy poniżej. Ich słuszności, ba, wręcz wzniosłości nie da się zaprzeczyć. Odpowiedzią na niepewność zapisaną w tytule jest jednak przetwarzalność szczytnych tez na prawne regulacje i biznesowe praktyki, a to właśnie problem…

Deklaracja Sopocka 2019 — fragmenty

Nie mamy już czasu do stracenia, żeby skutecznie chronić Ziemię — jej zasoby, klimat i środowisko.

Musimy pracować nad osiągnięciem neutralności klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego najpóźniej do połowy XXI w. Jednak wykorzystywanie energii odnawialnej i przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym powinno być inwestycją w globalną konkurencyjność, a nie ciężarem. Dlatego musimy zapewnić sprawiedliwą transformację oraz powstrzymać eksport zanieczyszczeń i produkcji na inne kontynenty.

Biznes jest świadom wyzwań, może i chce dostarczać skuteczne rozwiązania europejskich i globalnych problemów. Biznes musi jednak przedefiniować sposób funkcjonowania firm i kryteria podejmowania decyzji oraz model gospodarki kapitalistycznej. Przestańmy gonić wyłącznie za krótkotrwałym zyskiem, a zacznijmy pracować dla długookresowego rozwoju. Firmy muszą działać nie tylko na rzecz swoich akcjonariuszy, ale i całych społeczeństw. Zamiast pytać co będzie jutro, weźmy przyszłość w swoje ręce!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane