Co bezsporne, idzie pod młotek

Marcin Goralewski
opublikowano: 23-01-2006, 00:00

Syndyk Universalu znów próbuje sprzedać majątek, z którego wyceną nie ma problemu. Pod młotek idą zakłady Róży Luksemburg.

Do 10 lutego można składać oferty na zakup części majątku Universalu, upadłego przed kilkoma laty holdingu giełdowego, określanego kiedyś mianem „króla spekulacji”.

— Jestem umiarkowanym optymistą — mówi Daniel Dębecki, syndyk Universalu.

To już druga próba zbycia części aktywów upadłej spółki. Syndyk wystawił na sprzedaż przede wszystkim nieruchomość w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej (dawne zakłady Róży Luksemburg). Pod młotek poszły też m.in. należności spółki i udziały w innych przedsiębiorstwach. Wycena to nie mniej niż 23 310 366 zł.

— Przy pierwszej próbie sprzedaży tego majątku wycena była wyższa. Przekraczała 30 mln zł — mówi syndyk Universalu.

Jego umiarkowany optymizm można wytłumaczyć. W ubiegłym tygodniu syndyk Silpolu, spółki, której Universal ma udziały, sprzedał bowiem część nieruchomości przy ulicy Grzybowskiej.

— Universal posiada drugą, większą część tego obiektu. Z odpowiedzią na pytanie, czy przetarg zakończy się powodzeniem, trzeba jednak poczekać do 10 lutego. Oferenci pytają o majątek, ale nie zawsze oznacza to, że złożą oferty — wyjaśnia Daniel Dębecki.

Syndyk z przetargu wyłączył m.in. wierzytelności, roszczenia i prawa majątkowe związane z inną nieruchomością Universalu, biurowcem przy Al. Jerozolimskich, oraz wierzytelności wobec m.in. Code i Metro-Projektu.

— Trwają procesy sądowe związane z tymi roszczeniami. Dlatego dziś nie można ich wycenić — tłumaczy syndyk Universalu.

Lista wierzycieli byłej spółki giełdowej opiewa na 170-200 mln zł (jej konkretna wartość nie jest znana, ponieważ część podmiotów zgłosiła swoje zastrzeżenia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co bezsporne, idzie pod młotek