Co daje dywersyfikacja

opublikowano: 18-06-2017, 22:00

Więcej pracy przy budowie portfela obligacji korporacyjnych, więcej poświęconego czasu na jego monitorowanie, ale to zaowocuje, kiedy jeden podmiot nie spłaci odsetek lub kapitału — uważają Wojciech Gąsowski i Sławomir Grosze, specjaliści z Noble Securities, którzy na konferencji WallStreet 21, organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, tłumaczyli niuanse inwestowania w papiery dłużne przedsiębiorstw.

 Jak zaznaczyli, ryzyko przy tego typu inwestycji skumulowane jest w ostatnim okresie — kiedy oprócz odsetek wypłacany jest też kapitał. Dywersyfikacja powoduje, że ewentualne straty są niwelowane przez zyski z pozostałej części portfela.

Na co zwrócić uwagę przy budowie portfela?

Na to, jakim budżetem dysponujemy. To determinuje, czy będziemy mogli kupować na rynku wtórnym, w ofertach publicznych, czy także w ofertach prywatnych, które wymagają zwykle większego kapitału.

Ile mamy czasu?

To określi, jak często będziemy mogli zmieniać skład portfela i jaką strategię przyjmiemy — czy „kup i trzymaj”, czy możliwe będzie aktywne zarządzanie.

Jaki mamy apetyt na ryzyko i w związku z tym papiery o jakim oprocentowaniu powinniśmy brać pod uwagę.

Cel, jaki nam przyświeca i horyzont inwestycyjny — kiedy będziemy potrzebować pieniędzy?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu