Co dalej z dolarem?

Dorota Sierakowska – analityk Domu Maklerskiego BOŚ
opublikowano: 23-07-2021, 10:54

O ile na początku bieżącego tygodnia na globalnych rynkach finansowych pojawiało się wiele turbulencji, to końcówka jest już nieco spokojniejsza. Ostatnie doniesienia z rynków walutowych można podsumować słowami: nic nowego.

Amerykański dolar znajduje się na drodze do wypracowania drugiej z kolei tygodniowej zwyżki – prawdopodobnie jednak niewielkiej. Notowania indeksu dolara, FUSD, nie zdołały bowiem pokonać poziomu 93 pkt.

Jednocześnie, na razie nie widać także istotnego osłabienia na rynku amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD, mimo delikatnych wzrostów dzisiaj o poranku, startowały z niskiej bazy, a cały tydzień najprawdopodobniej zakończą na minusie. Dzisiaj notowania eurodolara poruszają się w okolicach 1,1775, więc nadal mają trudności z powrotem ponad barierę 1,18. Warto zaznaczyć, że wczorajsze komunikaty ze strony ECB nie wniosły na rynek żadnych nowych istotnych informacji, co tym bardziej dało inwestorom pretekst do kontynuowania wcześniejszych tendencji.

Słabe pozostają waluty antypodów: australijski dolar oraz nowozelandzki dolar, którym ciążą lokalne restrykcje i trudna sytuacja pandemiczna w Azji. Próbę dynamiczniejszego odreagowania podjął brytyjski funt, jednak miał on wiele do nadrobienia i obecnie jest na drodze do w miarę neutralnego zakończenia tygodnia.

OKIEM ANALITYKA – Co dalej z dolarem?

Mijający tydzień na rynkach walutowych można zaliczyć do tych bardziej burzliwych. Obronną ręką wyszedł z niego amerykański dolar, który pozostaje jedną z najlepiej radzących sobie walut w bieżącym roku.

Zarówno siła amerykańskiego dolara na początku tygodnia, jak i wyhamowanie tej tendencji w drugiej połowie tego tygodnia, skłaniają inwestorów do pytań: co dalej z USD? Dolar jest dominującą walutą globalnego handlu i inwestycji, więc dalsze tendencje na tym rynku będą miały ogromne znaczenie dla sytuacji na szerokim rynku finansowym.

Obecnie na perspektywy dla dolara patrzy się z kilku perspektyw. Po pierwsze, mamy krótkoterminowe tendencje AT, które wskazują na możliwość delikatnego odreagowania, ale niezbyt głębokiego.

Po drugie, mamy kwestię wzrostu gospodarczego w różnych krajach świata. O ile inwestorzy obawiają się słabnącego tempa ożywienia gospodarki w USA, to i tak kraj ten wypada nieźle na tle wielu innych państw. Po trzecie, awersja inwestorów do ryzyka, związana z wariantem Covid Delta, może skutecznie podbijać wartość USD jako aktywa uznawanego za tzw. bezpieczną przystań.

Po czwarte, inwestorzy w ostatnich miesiącach wycofywali się ze swoich krótkich pozycji na USD. Jeszcze na początku roku wśród inwestorów powszechne było nastawienie na spadek wartości dolara, zaś w ostatnim tygodniu pozycje krótkie netto znajdowały się już na najniższych poziomach od marca 2020 roku. Ten ostatni czynnik może budzić już pewne zaniepokojenie, bo oznacza on, że większość ruchu short squeeze jest już za nami, a dolarowi może brakować siły na kontynuację zwyżek. Niemniej, jednocześnie warto pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wielu inwestorów przerzuciło się na długie pozycje na dolarze, jeśli na rynku utrzyma się nastawienie risk-off.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane