Co dalej z tym złotym?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 14-01-2020, 22:00

Polska waluta nie przestaje zadziwiać swoją siłą, chociaż być może jesteśmy coraz bliżej jakiegoś przesilenia.

Zwłaszcza że we wtorek pojawiła się większa zmienność. Jakie są fundamenty tego ruchu? O ile zwyżki korony czeskiej aż tak nie dziwią, gdyż Bank Czech stara się raczej podtrzymywać nastawienie zakładające zacieśnianie polityki monetarnej, to nasza Rada Polityki Pieniężnej robi dokładnie coś innego, idąc bardziej w ślady Banku Węgier, a tutaj forint niespecjalnie korzysta na lepszym sentymencie globalnym.

Być może przyczyn powinniśmy poszukać zatem gdzie indziej — złoty pozostaje najbardziej płynną walutą w regionie, a rynek akcji w Warszawie jest nieco zapomniany, zwłaszcza jeżeli dokonamy jego wyceny porównawczej do innych, i to w kontekście szacowanych większych przepływów z PPK i OFE w tym roku.

W tej układance ważne będzie jednak to, jak przebiegać będą notowania dolara względem głównych walut. Słabsza amerykańska waluta to szansa dla innych, w tym dla złotego. Problemem jest jednak wciąż to, że brakuje jej mocnego konkurenta. Widać wprawdzie pewne sygnały stabilizacji sytuacji gospodarczej w eurostrefie, co może pomóc euro, ale to być może kwestia kilku miesięcy. Obawiam się zatem, że w krótkim terminie, niezależnie od medialnego optymizmu związanego z uroczystością podpisania umowy handlowej między USA a Chinami, na rynkach finansowych zobaczymy raczej realizację zysków po faktach, co także osłabi złotego. Na zejście EUR/PLN poniżej 4,20 będziemy musieli poczekać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane