Co Gates i McCartney mają wspólnego z kryminalistami?

KS, Psychology Today
opublikowano: 06-02-2008, 10:49

Na to pytanie szukają odpowiedzi naukowcy, badający ewolucyjne przyczyny zachowań naszego gatunku  w piśmie „Psychology Today”

Okazuje się, że już prawie ćwierć wieku kryminologia zajmuje się kwestią zależności zachowań przestępczych od wieku kryminalistów. Zauważono, iż we wszystkich społeczeństwach na przestrzeni wieków przestępczość oraz inne zachowania, pociągające za sobą ryzyko, wzrastają gwałtownie we wczesnym okresie dojrzewania, osiągają szczyt na etapie późnego dojrzewania lub wczesnej dojrzałości, aby gwałtownie zmniejszyć się wśród 20- i 30-latków. W wieku średnim pozostają na poprzednim poziomie.

Ta krzywa nie jest typowa tylko dla świata przestępczego. Związek pomiędzy wiekiem i produktywnością wśród muzyków jazzowych, malarzy czy naukowców rodzaju męskiego nie odbiega zbytnio od krzywej ilustrującej związek przestępczości z etapem rozwoju. Ich produktywność, czyli wyrażanie swego geniuszu, szybko osiąga szczyt we wczesnym wieku dorosłym, po czym równie szybko opada przez resztę tego okresu rozwoju osobowego.

„Psychology Today” podaje przykłady - Paul McCartney już od lat nie napisał żadnego przeboju, a obecnie większość czasu spędza malując obrazy. Bill Gates jest ogólnie szanowanym biznesmenem oraz filantropem, a nie jak niegdyś cudownym dzieckiem świata informatycznego. Także J.D. Salinger prowadzi życie samotnika i od ponad trzydziestu lat nic nie opublikował. Orson Welles miał 26 lat, gdy napisał, wyprodukował, wyreżyserował oraz zagrał główną rolę w „Obywatelu Kane”.

Teoria, która wyjaśnia zarówno dorobek twórczy, jak i przestępczy mężczyzn, zakłada, iż i geniusz, i przestępczość to sposoby na wyrażenie pragnień młodych osobników, aby pokonać rywali, co w środowisku ich przodków zwiększało szanse na sukces reprodukcyjny. Produktywność gwałtownie zmniejsza się pod koniec wieku dojrzałego, ponieważ zwiększone koszty rywalizacji niwelują wypływające z niej korzyści.

Podobieństwo między Billem Gatesem, Paulem McCarteney’em i przestępcami, a w rzeczywistości pomiędzy wszystkimi mężczyznami na przestrzeni dziejów gatunku, wskazuje na nader istotny aspekt biologii ewolucyjnej – wybór partnerki.

Kobiety często zwykły mówić mężczyznom ‘nie’. A oni musieli podbijać obce lądy, wygrywać bitwy, komponować symfonie, pisać książki i poematy, malować sufity katedr, dokonywać odkryć naukowych, grać w kapelach rockowych czy pisać nowe programy komputerowe, aby je zauroczyć i posiąść. Mężczyźni budowali (i równali z ziemią) cywilizacje, aby zrobić na kobietach wrażenie i sprawić, że być może powiedzą ‘tak’.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KS, Psychology Today

Polecane