Co i jak można zwolnić z akcyzy

Krzysztof Flis
opublikowano: 05-12-2006, 00:00

Produkujemy blachy stalowe dla różnych działów przemysłu. Wykorzystujemy energię elektryczną wytwarzaną we własnym zakresie. Czy można dla niej zastosować zwolnienie z podatku akcyzowego?

n Nie ma specyficznego zwolnienia z podatku akcyzowego dla energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby, choć zwolnienia zależą od przeznaczenia produkowanej energii i sposobu jej uzyskiwania. Przepisy wymieniają zwolnienia dla energii elektrycznej:

— zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej, w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, wykorzystywanej do podtrzymywania tych procesów produkcyjnych;

— wykorzystywanej do produkcji towarów przez podmioty eksportujące lub dostarczające do innego państwa UE te towary, jeśli udział wydatków związanych z kupnem energii w kosztach uzyskania przychodów przekracza 18 proc. w miesiącu rozliczeniowym;

— pochodzącej z elektrowni szczytowo-pompowych, wytwarzanej z energii wody przepompowanej z wykorzystaniem energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach cieplnych, objętej akcyzą;

— produkowanej z metanu uwalnianego i ujmowanego przy dołowych robotach górniczych w kopalniach węgla kamiennego;

— wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

Chcę kupić alkohol (Burbon) przez internet z wysyłką z Kanady. Czy od takiej przesyłki powinienem zapłacić jakieś podatki?

n Tak i to niezależnie od ilości kupowanego alkoholu i jego wartości. Wprawdzie istnieje ogólne zwolnienie z cła i VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, ale zostały z niego wyłączone m.in. alkohole. Jest też zwolnienie dla wyrobów w przesyłkach o wartości do 45 euro, ale chodzi o przesyłki wysyłane przez osoby fizyczne spoza UE do osób fizycznych w UE, a jednym z warunków jest to, że odbiorca nie ma obowiązku uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki.

W praktyce może się zdarzyć, że kupujący nie zostanie obciążony kosztem cła, VAT i akcyzy. Może to jednak wynikać najwyżej z przeoczenia funkcjonariuszy pocztowego urzędu celnego, braku faktury wraz z przesyłką lub niewłaściwego opisu na fakturze. Jedyną możliwością przywozu alkoholu spoza UE, co do którego przepisy przewidują zwolnienie z cła, VAT i akcyzy, jest przywóz przez podróżnego w ilości nieprzekraczającej jednego litra dla wódek i dwóch litrów dla win.

Krzysztof Flis

doradca podatkowy, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Flis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane