Co i jak można zwolnić z akcyzy

Krzysztof Flis
opublikowano: 05-12-2006, 00:00

Produkujemy blachy stalowe dla różnych działów przemysłu. Wykorzystujemy energię elektryczną wytwarzaną we własnym zakresie. Czy można dla niej zastosować zwolnienie z podatku akcyzowego?

n Nie ma specyficznego zwolnienia z podatku akcyzowego dla energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby, choć zwolnienia zależą od przeznaczenia produkowanej energii i sposobu jej uzyskiwania. Przepisy wymieniają zwolnienia dla energii elektrycznej:

— zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej, w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, wykorzystywanej do podtrzymywania tych procesów produkcyjnych;

— wykorzystywanej do produkcji towarów przez podmioty eksportujące lub dostarczające do innego państwa UE te towary, jeśli udział wydatków związanych z kupnem energii w kosztach uzyskania przychodów przekracza 18 proc. w miesiącu rozliczeniowym;

— pochodzącej z elektrowni szczytowo-pompowych, wytwarzanej z energii wody przepompowanej z wykorzystaniem energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach cieplnych, objętej akcyzą;

— produkowanej z metanu uwalnianego i ujmowanego przy dołowych robotach górniczych w kopalniach węgla kamiennego;

— wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

Chcę kupić alkohol (Burbon) przez internet z wysyłką z Kanady. Czy od takiej przesyłki powinienem zapłacić jakieś podatki?

n Tak i to niezależnie od ilości kupowanego alkoholu i jego wartości. Wprawdzie istnieje ogólne zwolnienie z cła i VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, ale zostały z niego wyłączone m.in. alkohole. Jest też zwolnienie dla wyrobów w przesyłkach o wartości do 45 euro, ale chodzi o przesyłki wysyłane przez osoby fizyczne spoza UE do osób fizycznych w UE, a jednym z warunków jest to, że odbiorca nie ma obowiązku uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki.

W praktyce może się zdarzyć, że kupujący nie zostanie obciążony kosztem cła, VAT i akcyzy. Może to jednak wynikać najwyżej z przeoczenia funkcjonariuszy pocztowego urzędu celnego, braku faktury wraz z przesyłką lub niewłaściwego opisu na fakturze. Jedyną możliwością przywozu alkoholu spoza UE, co do którego przepisy przewidują zwolnienie z cła, VAT i akcyzy, jest przywóz przez podróżnego w ilości nieprzekraczającej jednego litra dla wódek i dwóch litrów dla win.

Krzysztof Flis

doradca podatkowy, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Flis

Polecane