Co kupują i sprzedają na GPW duzi inwestorzy #11

W minionym tygodniu zwiększyła się liczba transakcji dokonywanych na rodzimej giełdzie przez fundusze i insiderów ze spółek

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

- Kto sprzedawał akcje Biomedu-Lublin

- Kto kupował akcje Ciechu

- Kto wszedł do akcjonariatu VRG

Co kupują i sprzedają na GPW duzi inwestorzy #11

opublikowano: 26-07-2020, 22:00

W minionym tygodniu zwiększyła się liczba transakcji dokonywanych na rodzimej giełdzie przez fundusze i insiderów ze spółek

Altus TFI. Agio Funds TFI zmniejszyło udział w kapitale towarzystwa z 5,84 do 5,8 proc., a w głosach z 5,02 do 4,99 proc., co oznacza, że o kolejnych ewentualnych transakcjach sprzedaży TFI nie będzie już musiało informować.

Biomed-Lublin. To w ostatnim czasie zdecydowanie najbardziej gorąca spółka, jeśli chodzi o transakcje insiderów. Zaczęło się od fiaska emisji akcji (inwestorzy nie byli gotowi zapłacić ceny oczekiwanej przez zarząd), które pociągnęło za sobą podpisanie porozumienia z trzema członkami rady nadzorczej. Wyrazili oni gotowość pożyczenia spółce 16 mln zł, a pieniądze na ten cel mieli uzyskać ze sprzedaży akcji. „Pożyczkodawcy planują sprzedać taką liczbę akcji, aby uzyskana kwota wystarczyła na przekazanie kwoty pożyczki oraz zapłaty stosownego podatku dochodowego wynikającego ze sprzedaży tych akcji” — podano w komunikacie. Porozumienie ogłoszono 14 lipca, a już dzień później insiderzy zaczęli sprzedawać akcje. Do 24 lipca sprzedali ich za w sumie 24 mln zł, a przy okazji część swojego pakietu upłynnił Konrad Miterski (za 0,76 mln zł), czwarty z członków rady nadzorczej (jego nie obejmowało porozumienie). Konrad Miterski sprzedał większość posiadanych akcji spółki — zostało mu około 20 tys. Pozostałym zostało znacznie więcej: Dariuszowi Kucewiczowi 6,3 mln, Wiktorowi Napiórze 5,5 mln, a Jarosławowi Błaszczakowi 1,27 mln. Zmiany w akcjonariacie tylko zdusiły zwyżkę, bo kurs przestał dynamicznie rosnąć, ale nie spowodowały spadku notowań.

Ciech. Menedżerowie Ciechu kupowali w ostatnich dniach akcje spółki. Prezes Dawid Jakubowicz wydał 305 tys. zł, Mirosław Skowron (członek zarządu) — 217 tys. zł, a Rafał Czubiński, który jedt dyrektorem zarządzającym — 86,6 tys. zł. Chemiczna spółka to jeden z tegorocznych maruderów — kurs po załamaniu w marcu odrobił straty z nawiązką, ale wyniki za I kwartał były rozczarowujące i stopa zwrotu w tym roku wynosi minus 20 proc.

Erbud. Duzi akcjonariusze budowlanej spółki wykorzystali skup akcji do zmniejszeniu stanu posiadania. Dariusz Grzeszczak pozbył się akcji za prawie 3 mln zł, a Wolff Mueller Baubeteiligungen — za 5,6 mln zł. Transakcji dokonano poza systemem obrotu. W sumie skup miał wartość 16,5 mln zł.

Forever Entertainment. Insignis TFI zmniejszyło z 5,003 do 4,41 proc. udział w akcjonariacie producenta gier. Kurs akcji spółki, notowanej na NewConnect, od początku roku urósł o ponad 200 proc.

Grodno. Jacek Bieniak wykorzystał około 100-procentową zwyżkę notowań dystrybutora artykułów elektrotechnicznych i sprzedał 1,38 mln akcji spółki. To pakiet wart około 17 mln zł. Udział inwestora w kapitale zmniejszył się z 16,25 do 7,25 proc. W akcjonariacie największą pozycję zajmują Andrzej Jurczak (32,79 proc.) i Jarosław Jurczak (32 proc.), a ich pakiety zwiększały wartość na fali fotowoltaicznej hossy. Nowy, rosnący filar biznesu spółki to instalacja paneli słonecznych.

Ipopema Securities. Quercus Parasolowy SFIO zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie Ipopemy Securities. Fundusz sprzedał 427 tys. akcji i zmniejszył udział z 5,63 do 4,21 proc. Notowania brokera mocno ostatnio rosły — w miesiąc kurs podskoczył o 64 proc.

Novita. Janusz Piczak, szef rady nadzorczej spółki, dokupił 300 akcji, na co wydał około 25 tys. zł. Inwestor kupował już niewielkie pakiety akcji w czerwcu (za 69 tys. zł) i maju (za 15 tys. zł). Kapitalizacja Novity to 225 mln zł. Od początku roku urosła o około 120 proc. Spółka chwaliła się niedawno, że w II kwartale jej przychody wzrosły o 48 proc. względem średniego poziomu przychodów z poprzednich czterech kwartałów. To konsekwencja sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na nowej linii technologicznej, wykorzystywanej do produkcji włóknin typu spunlace. Ponadto walne zgromadzeni Novity zdecydowało o wypłacie 5,2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r. Zysk za 2018 r. spółka przeznaczyła na kapitał zapasowy.

OT Logistics. Konrad Hernik, prezes spółki, kupił 15,2 tys. akcji za 73,9 tys. zł. Kurs znajdującej się w kłopotach spółki ostatnio odbił — w miesiąc urósł o ponad 40 proc.

Radpol. Allianz OFE odpowiedział na wezwanie Tar Heel Capital i wyszedł z akcjonariatu producenta wyrobów termokurczliwych. Do tej pory fundusz posiadał 6,57 proc. akcji spółki. Sprzedał je po cenie 2 zł za akcję. Wszystkie posiadane akcje (6,9 proc.) sprzedał także Marcin Wysocki. Wezwanie nie zakończyło się jednak po myśli Tar Heel — udało się kupić niespełna 35 proc. akcji, a cel wynosił 66 proc.

Remak-Energomontaż. Esaliens TFI nieznacznie zmniejszyło — z 10,047 do 10,037 proc. udział w akcjonariacie spółki. Remak to niewielka, wyceniana na 30 mln zł spółka z branży budownictwa energetycznego, której 51 proc. akcji należy do Zarmenu. To firma, która niedawno wydzierżawiła majątek Elektrobudowy.

VRG. Andrzej Jaworski, nowy prezes spółki, zaznaczył swoją obecność zakupem 4,5 tys. akcji. Akcje kupił też Ernest Podgórski, delegowany z rady nadzorczej do zarządu (wydał 22,9 tys. zł), a 100 tys. walorów dokupił Jerzy Mazgaj, szef rady nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński