Co skrywa zamek Vysoký Hrádek?

Tuż obok elektrowni jądrowej Temelín w Czechach stoi renesansowy zameczek Vysoký Hrádek. Choć w jego zabytkowych wnętrzach nie znajdziemy historycznych ekspozycji, należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na południu Czech.

W zameczku mieści się centrum informacji elektrowni temelińskiej. Na poddaszu znajduje się nowocześnie wyposażona sala kinowa, w której widzowie, dzięki animacjom komputerowym, mają okazję zajrzeć do najciekawszych i najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni, a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej. Ciekawym miejscem jest tak zwana komora mgielna, która pozwala zobaczyć niewidoczne w normalnych warunkach promieniowanie radioaktywne.Na pierwszym piętrze prezentowana jest obszerna ekspozycja poświęcona  m.in. najważniejszym urządzeniom i zagadnieniom dotyczącym działalności elektrowni. Można tu także obejrzeć makiety przestrzenne i wyruszyć na wirtualny spacer po wybranych pomieszczeniach elektrowni.Przyjemny odpoczynek czeka na gości w otaczającym zameczek parku krajobrazowym z początku  XIX wieku, z kompleksem stawów rybnych. Park jest otwarty od kwietnia do końca października.Grupy turystów zagranicznych mogą zarezerwować zwiedzanie centrum informacji z przewodnikiem w języku polskim lub angielskim. Na miejscu dostępne są także broszury informacyjne.  Centrum jest czynne codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. od 9.00 do 16.00, w lipcu i sierpniu od 9.00 do 17.30.  Wstęp jest bezpłatny.Dla wyższych uczelni, firm i instytucji elektrownia oferuje specjalistyczne programy, połączone ze zwiedzaniem elektrowni, jeśli pozwalają na to warunki. Więcej informacji na:  www.cez.cz

Co skrywa zamek Vysoký Hrádek?

DI
opublikowano: 29-03-2011, 11:59

Tuż obok elektrowni jądrowej Temelín w Czechach stoi renesansowy zameczek Vysoký Hrádek. Choć w jego zabytkowych wnętrzach nie znajdziemy historycznych ekspozycji, należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na południu Czech.

W zameczku mieści się centrum informacji elektrowni temelińskiej. Na poddaszu znajduje się nowocześnie wyposażona sala kinowa, w której widzowie, dzięki animacjom komputerowym, mają okazję zajrzeć do najciekawszych i najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni, a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej. Ciekawym miejscem jest tak zwana komora mgielna, która pozwala zobaczyć niewidoczne w normalnych warunkach promieniowanie radioaktywne.
Na pierwszym piętrze prezentowana jest obszerna ekspozycja poświęcona  m.in. najważniejszym urządzeniom i zagadnieniom dotyczącym działalności elektrowni. Można tu także obejrzeć makiety przestrzenne i wyruszyć na wirtualny spacer po wybranych pomieszczeniach elektrowni.
Przyjemny odpoczynek czeka na gości w otaczającym zameczek parku krajobrazowym z początku  XIX wieku, z kompleksem stawów rybnych. Park jest otwarty od kwietnia do końca października.
Grupy turystów zagranicznych mogą zarezerwować zwiedzanie centrum informacji z przewodnikiem w języku polskim lub angielskim. Na miejscu dostępne są także broszury informacyjne.  Centrum jest czynne codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. od 9.00 do 16.00, w lipcu i sierpniu od 9.00 do 17.30.  Wstęp jest bezpłatny.
Dla wyższych uczelni, firm i instytucji elektrownia oferuje specjalistyczne programy, połączone ze zwiedzaniem elektrowni, jeśli pozwalają na to warunki.
Więcej informacji na:  www.cez.cz

fot. Centrum Informacji Elektrowni Temelin
fot. Centrum Informacji Elektrowni Temelin
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane