Co właściciel Ikea kupił w Polsce w 1961 r.

DI
opublikowano: 20-01-2011, 19:14

W piątek mija dokładnie 50 lat od  pierwszego przyjazdu Ingvara Kamprada, założyciela IKEA do Polski.

Celem ówczesnej wizyty, było nawiązanie współpracy z polskimi producentami mebli. Wtedy też zostało złożone pierwsze zamówienie w Zakładach Mebli Giętych w Radomsku. Dotyczyło między innymi 500 sztuk krzeseł ÖGLA wytwarzanych z giętego drewna bukowego. W ten sposób rozpoczął się  związek IKEA z Polską.

Jeszcze w 1961 roku Ingvar Kamprad wraz z projektantami mebli IKEA odwiedził targi w Poznaniu, gdzie zamówił meble skrzyniowe. Kolejne zamówienia dotyczyły mebli biurowych oraz szafek TORE – były to pierwsze meble wyprodukowane w Polsce na podstawie projektów IKEA. Kontynuowano także produkcje krzeseł ÖGLA.

Ingvar Kamprad - artykuły, informacje, spółki, linki, zdjęcia

W 1962 roku IKEA zamówiła w Famegu 20 tys. sztuk tego typu krzeseł, natomiast cztery lata po zapoczątkowaniu współpracy z Polska, krzesło ÖGLA, w słynnym teście magazynu „Allt i Hemmet” („Wszystko dla domu”), uznane zostało za wizytówkę jakości IKEA, przy zachowaniu niskiej ceny.

Od momentu złożenia pierwszego zamówienia, w styczniu 1961 roku, do roku 2010 wartość eksportu z Polski dla IKEA na świecie wzrosła do około 6 mld zł.

Polska jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą produktów dla firmy.

 Co właściciel Ikea kupił w Polsce w 1961 rCo właściciel Ikea kupił w Polsce w 1961 r


Co właściciel Ikea kupił w Polsce w 1961 rCo właściciel Ikea kupił w Polsce w 1961 r

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane