Co z VAT w 2014 r.?

IWA
opublikowano: 12-04-2013, 00:00

Przedsiębiorcy są zaniepokojeni możliwością przedłużenia stosowania podwyższonych stawek podatku od towarów i usług (VAT).

Obecnie podstawowa wynosi 23 proc. Od przyszłego roku powinna wrócić do 22 proc. Ale są wątpliwości, czy tak będzie. PKPP Lewiatan apeluje do fiskusa, aby szybko poinformował podatników o swoich zamierzeniach. Utrzymanie obecnego podwyższonego podatku wymaga zmiany przepisów. Zgodnie z ustawą o VAT obecne stawki obowiązują do 31 grudnia 2013 r. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne prace legislacyjne, od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywać stawki 5, 7 i 22 proc. Firmy zwracają uwagę, że wiedza o wysokości stawek jest niezbędna do planowania działalności gospodarczej. Poza tym jest czynnikiem cenotwórczym, uwzględnianym w planach handlowych i finansowych. Doświadczenia z roku 2011 r. wskazują, że przygotowanie się na zmiany stawek musi być rozpoczęte przez niektóre firmy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu