Co zatrzyma spadki złotego?

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Dobry przetarg obligacji, który odbył się w środę, pokazał duże zainteresowanie polskimi papierami skarbowymi, ale nie wsparł złotego.

Nasza waluta wczoraj znów traciła na wartości, co jest konsekwencją utrzymujących się oczekiwań, że Fed może rozważyć zredukowanie skali programu QE3 za kilka miesięcy, jeżeli sytuacja na amerykańskim rynku pracy będzie się dalej poprawiać. Siłą rzeczy preferowałoby to dolara kosztem innych walut. Na to nakłada się trwające zamieszanie z Cyprem, które zaczyna pomału przeradzać się w problem geopolityczny.

Złotemu zaszkodziły też słabe dane makroekonomiczne ze strefy euro — martwi zwłaszcza spadek indeksu PMI dla Niemiec i marazm we francuskiej gospodarce. To pokazuje, że ożywienie w strefie euro może być słabe, a spekulanci za chwilę zaczną wskazywać potencjalne miejsca kolejnego kryzysu.

W piątek poznamy dane GUS na temat bezrobocia i sprzedaży detalicznej. Trudno upatrywać w tym przesłanek do zmiany negatywnego trendu na złotym — przynajmniej w krótkim terminie. Takim czynnikiem mogłyby się okazać międzynarodowe ustalenia, które chwilowo wygasiłyby kryzys na Cyprze. Czy zbliżający się weekend będzie temu sprzyjać? Sytuacja pozostaje dość dynamiczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy