Co zrobi(ł) EBC

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 06-07-2012, 00:00

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopę referencyjną o 25 punktów baz. Mniej spodziewane było obniżenie do zera stopy depozytowej. Tym samym bank niejako wypchnął kapitał z depozytów, licząc, że poprzednie operacje płynnościowe LTRO mogą jeszcze wpłynąć na rynek europejskiego długu. W reakcji na te doniesienia wspólna waluta wyraźnie osłabła na rynku, bo większość inwestorów zaczęła ponownie zastanawiać się nad sensem posiadania euro w portfelu przy obniżonych stopach procentowych.

W przypadku potencjalnego LTRO3 warto pamiętać, że jeszcze niedawno część przedstawicieli EBC zwracała uwagę, że najpierw trzeba poznać wyniki wcześniejszych operacji, zanim ruszą kolejne. Jeśli chodzi o możliwy dalsze skup europejskiego długu, to decydenci uważają, że takie operacje nie mieszczą się w ramach mandatu instytucji centralnej.

Dodatkowo Mario Draghi zaznaczył, że gospodarka strefy euro jest w dalszym ciągu słaba, a region musi stawić czoła zagrożeniom, co rynki odebrały jako nawiązane do zwalniającej gospodarki niemieckiej.

To, czego szef EBC Mario Draghi nie powiedział, a na co część uczestników rynku wyraźnie liczyła, to zaznaczenie, że EBC gotów jest użyć niestandardowych środków płynnościowo-stymulujących europejską gospodarkę.

Decyzja o obniżeniu stopy referencyjnej powinna choćby chwilowo zmniejszyć poziom awersji do ryzyka, na bazie którego możliwy byłby wzrost m.in. notowań złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co zrobi(ł) EBC