Czytasz dzięki

Coca-Cola EP kupi australijski oddział

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 26-10-2020, 06:58

Coca-Cola European Partners zdecydowała się na przejęcie australijskiego oddziału Coca-cola Amatil, w efekcie czego powstanie światowy potentat w produkcji napojów pakowanych. Jak podaje Bloomberg, krok ten ma na celu lepsze przystosowanie się do spowolnienia w branży i obserwowanego trendu odchodzenia od napojów słodkich.

Wartość transakcji na poziomie 12,75 AUD na akcję oszacowano na 9,23 mld AUD (6,6 mld USD). Daje to 19 proc. premię w stosunku do ceny akcji firmy z Sydney z ubiegłego tygodnia.

Coca-Cola
fot. Bloomberg

Bloomberg podkreśla, że akwizycja pozwoli europejskiej spółce podwoić rynek i zbliżyć się do 300 mln konsumentów z południowej półkuli.

Coca-Cola Amatil ma 32 zakłady produkcyjne w Australii, Nowej Zelandii, Fidżi, Indonezji i Papui Nowej Gwinei.

Z kolei Coca-Cola European Partners to największa na świecie pod względem przychodów firma rozlewająca napoje Coca-Cola, posiadająca 48 zakłady produkcyjne w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Powstała z trójstronnego połączenia Coca-Cola Enterprises, Coca-Cola Iberian Partners i niemieckiej Coca-Cola Erfrischungsgetranke w 2015 roku. Największym udziałowcem jest Cobega, spółka inwestycyjna należąca do hiszpańskiej rodziny Daurella oraz Coca -Cola Co.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane