Coface: Polska ma niski poziom ryzyka sektorowego

ISBNews
opublikowano: 15-04-2016, 11:17

Polska ma niski poziom ryzyka sektorowego, podobnie jak większość pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynika z oceny za I kwartał 2016 r., przeprowadzonej przez Coface.

"Polska korzysta na konkurencyjności kosztowej i poziomie wykształcenia społeczeństwa, co zarówno wspiera nasz eksport, jak również przyciąga zagranicznych inwestorów z wielu branż. Wśród sektorów o najniższym poziomie ryzyka wyróżniają się usługi dla biznesu, gdzie Polska stała się liderem. W tym segmencie pozycja naszego kraju będzie się umacniać w kolejnych latach" - powiedział główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

Europa Środkowa odczuwa trudne warunki gospodarcze, jednak nadal przedstawia mniejsze ryzyko niż inne regiony, pomimo obniżenia oceny sektora chemicznego do poziomu "średniego ryzyka" z uwagi na spowolnienie w Chinach i kurczenie się działalności w Rosji, wskazano.

Coface obniżyło w I kw. ocenę ryzyka sektora chemicznego w Europie Centralnej z niskiego do średniego ryzyka. Średnim poziomem ryzyka charakteryzują się także sektory rolno-spożywczy, motoryzacyjny, budowlany, papierniczo-drzewny, farmaceutyczny, detaliczny i tekstylno-odzieżowy. Niskie ryzyka odnotowano w sektorze ICT, a wysokie w sektorach energetycznym, metalurgicznym i transportowym.

Coface przeprowadza badanie oceny ryzyka dla sześciu regionów: Europy Centralnej, Europy Zachodniej, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Turcji, Azji Wschodzącej. Firma analizuje dane finansowe publikowane przez spółki notowane na giełdach oraz dane z własnej sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane