Cognifide wyjdzie poza Poznań

opublikowano: 14-11-2013, 00:00

Spółka IT ma 130 pracowników, biura, które pomieszczą 175 osób, i apetyt na kolejne miasto.

W garażu zaczynały nie tylko amerykańskie spółki IT. Podobny rozwój przeszła Cognifide, założona w Poznaniu 2005 r. przez dwóch Brytyjczyków spółka, która tworzy portale i serwisy internetowe.

— Nasze pierwsze biuro znajdowało się na tyłach willi, w budynku gospodarczym. Potem przenosiliśmy się kilkakrotnie, teraz mamy biuro w Murawa Office — mówi Albert Cenkier, dyrektor techniczny Cognifide.

Ruch na wschód

W ubiegłym roku należąca do Cognifide Limited z siedzibą w Londynie spółka miała 12,4 mln zł przychodów i 63 tys. zł zysku netto. Klientów w Polsce nie ma, ale pracowała dla Skype’a, Roche’a, Virgin Media, Allianza, TNT, Chivasa, Ogilvy, Sporting Bet czy GSK. Zatrudnia 130 osób i ciągle się rozwija. Dziś biura mogą pomieścić 175 osób, rozważane są kolejne miejsca.

— Zastanawiamy się też nad wejściem do miast, które nie są jeszcze wielkimi centrami IT, np. we wschodniej Polsce, jak Białystok czy Lublin — wymienia Albert Cenkier. Te plany dotyczą ośrodków zatrudniających programistów. W Londynie rezyduje zarząd, departament sprzedaży i konsultingu.

Inny świat

Programiści to specyficzni ludzie, dlatego w biurze spółki obowiązkowy zestaw to ekspres do kawy, konsola do gry i piłkarzyki. I przyjazna atmosfera. — Staramy się wspierać różne społeczności w Poznaniu. Odbywają się u nas spotkania programistów JAVA/.NET/ JavaScript, przygarnęliśmy społeczność graczy Go, wspieramy zainteresowania naszych pracowników uczestniczących w maratonach czy wyścigach rowerowych. Nasi ludzie co miesiąc głosują, na co wydać budżet socjalny — mówi Albert Cenkier.

Ponieważ — w przeciwieństwie do Europy Zachodniej i USA — nie ma w Polsce specjalistów od rozwiązań, których używa, spółka sama kształci kadry, a jej pracownicy wykładają na Politechnice Poznańskiej. Chociaż każdy kolejny projekt jest bardziej zaawansowany i ciekawszy niż poprzedni, nie oznacza to, że w firmie nie mają marzeń.

— Jestem kibicem AC Milan i chciałbym, żebyśmy kiedyś współpracowali z tym klubem — mówi Marcin Stańczyk, dyrektor zarządzający Cognifide.

— Nasz sprzedawca kiedyś powiedział, że zdobędzie dla nas projekt Skype’a. Nie wierzyłem, ale się udało. Potem mówił, że naszym klientem będzie Watykan. Na razie się nie udało, ale kto wie — podsumowuje Albert Cenkier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu