Cognor planuje wznowienie oferty publicznej

opublikowano: 30-10-2017, 15:46
aktualizacja: 30-10-2017, 16:18

Cognor zdecydował o wznowieniu oferty publicznej akcji i zmienia niektórych jej parametrów.

Spółka zamierza złożyć w Komisji Nadzoru Finansowego aneks do prospektu emisyjnego, który został zatwierdzony przez nadzorcę 5 października.

W komunikacie nie sprecyzowano, kiedy planowane jest rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje.

12 października Cognor zawiesił ofertę, tłumacząc to niesprzyjającą koniunkturą na giełdzie. Spółka zamierza sprzedać od 25,4 do 67,3 mln akcji, z wyłączeniem prawa poboru i pozyskać pieniądze na wykup obligacji wysokodochodowych (ich nominał to 80,9 mln EUR).

Cognor podał dziś, że w razie pozyskania mniej niż 90 mln zł, ale więcej niż kwota minimalna określona w uchwale emisyjnej (38,04 mln zł), spółka przydzieli akcje w liczbie, na którą inwestorzy złożyli zapisy, nawet jeżeli oznaczałoby to brak możliwości skorzystania ze środków pochodzących z umowy kredytowej.

W przypadku pozyskania kwoty 90 mln zł lub wyższej spółka przeprowadzi wykup całości obligacji, posiłkując się udzielonym kredytem bankowym i środkami własnymi, jak w scenariuszu zakładanym dotychczas. W zmodyfikowanych warunkach emisji nadal przewidywany jest aport Odlewni Metali Szopienice.

- Naszą intencją jest pozyskanie możliwie wysokiej kwoty. 38,04 mln zł to minimalny próg, który wynika z uchwały o podwyższeniu kapitału. W przypadku pozyskania środków mniejszych niż 90 mln zł nie będziemy mogli spłacić naszych obligacji w całości. Skala oszczędności na kosztach finansowych nie będzie również tak wysoka jak wcześniej zakładaliśmy. Sądzimy jednak, że przeprowadzenie emisji z sukcesem, niezależnie od ostatecznej wielkości wpływów gotówkowych, może być dobrym punktem wyjścia do rozmów na temat modyfikacji warunków finansowania udzielonego przez banki aby w przyszłości doprowadzić do pełnej restrukturyzacji zadłużenia grupy. Przypomnę, że całkowity wykup zabezpieczonych obligacji wysokooprocentowanych pozwoliłby nam zaoszczędzić co najmniej 25 mln zł rocznie - wyjaśnia Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy i członek zarządu Cognor Holding.

Pozostałe warunki oferty nie uległy zmianie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane