Cognor przejmuje krakowską walcownię

Ferrostal, spółka z giełdowej grupy, jest blisko przejęcia zakładu Profil i wspiera jego inwestycje. Pracownicy dawnej huty Sendzimira sprzedali 53 proc. akcji.

Grupa Cognor do tej pory była na diecie. Restrukturyzując zadłużenie, musiała sprzedać część aktywów. W efekcie jej dystrybucyjny biznes trafił do ArcelorMittal Poland. Teraz znów ruszyła na zakupy. Wystąpiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na przejęcie Zakładu Walcowniczego Profil przez należący do grupy.

— Czekamy na decyzję UOKiK. Na razie nie możemy udzielać żadnych informacji — mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognoru.

Pracownicza spółka

Spółka wstrzymuje się z komentowaniem transakcji, bo po otrzymaniu zgody urzędu antymonopolowego musi najpierw poinformować Komisję Nadzoru Finansowego. Więcej informacji udało nam się zdobyć w przejmowanej firmie.

— Do Ferrostalu trafi 53 proc. akcji. Zdecydowaliśmy się na transakcję, bo od miesięcy prowadzimy korzystną dla obu stron współpracę. Ferrostal dostarcza Zakładowi Walcowniczemu Profil półwyrobydo dalszego przetworzenia — informuje Władysław Kielian, przewodniczący rady nadzorczej Profilu oraz członek rady nadzorczej ArcelorMittal Poland (AMP) i szef Solidarności w krakowskim oddziale koncernu. Pozostały pakiet akcji Profilu pozostanie w rękach pracowników. Zakład Walcowniczy Profil przed laty należał do Huty Sendzimira, obecnie wchodzącej w skład koncernu AMP.

Współpraca popłaca

Rok temu Profil zaczął współpracę z Ferrostalem. Podpisano umowę handlową na dostawę tzw. kęsów, której wartość grupa Cognor szacowała na 15 mln zł. Ferrostal wspiera też kapitałowo inwestycje w Profilu. Spółka za około 1,5 mln zł stawia linię szybszego schładzania produktów, co usprawni produkcję i obniży koszty. Krakowski Profil zatrudnia około 250 osób i notuje roczną sprzedaż na poziomie 150-170 mln zł. Z danych agencji wywiadowczej Bisnode D&B wynika, że firma od kilku lat jest pod kreską — w 2012 r. miała 7,2 mln zł straty netto. Sprzedaż grupy Cognor po trzech kwartałach 2013 r. wyniosła natomiast 965 mln zł. Zysk operacyjny przekroczył 20 mln zł, ale koszty finansowe, związane z wyemitowanymi przed laty obligacjami zdołowały wynik i grupa zanotowała 39 mln zł straty netto. Rosnące ceny stali oraz uzgodniona kilka dni temu z obligatariuszami restrukturyzacja papierów wartych 118 mln EUR pozwolą giełdowej grupie poprawić wynik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cognor przejmuje krakowską walcownię