Colian dogadał się z Solidarnością

Na ponad 162 mln zł giełdowa spółka wyceniła lubelskie śliwki. Teraz poczeka na zgodę UOKiK.

Producent słodyczy oficjalnie poinformował o zawarciu umowy na zakup 77,4 proc. udziałów w Firmie Cukierniczej Solidarność, za które zapłacić ma ponad 162,5 mln zł.

Colian zobowiązał się ponadto, że od wszystkich zainteresowanych udziałowców śliwek z Lublina nabędzie udziały po tej samej cenie (tj. 7446,5 zł za udział). O tym, że finalizacja transakcji jest przesądzona, pisaliśmy jako pierwsi jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Solidarność poszukiwała inwestora od co najmniej kilku miesięcy.

Zainteresowanie wyrażały m.in. Krajowa Spółka Cukrowa i ciastkarskie Tago. W 2010 r. Solidarność zarobiła na czysto 9,8 mln zł przy przychodach przekraczających 255 mln zł. Zeszłorocznych wyników Dariusz Marek, prezes Solidarności, we wcześniejszych rozmowach z „PB” nie chciał ujawnić, ale zapewnia, że firma jest w świetnej kondycji finansowej.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować ani z Dariuszem Markiem, ani z Janem Kolańskim, prezesem Coliana. Spółka miała po trzech kwartałach 2012 r. 459,8 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 458,2 mln zł rok wcześniej, a na czysto zarobiła 16,1 mln zł (poprzednio 21,2 mln zł).

— To dobry ruch z punktu widzenia Coliana, bo poszerza portfolio o produkty rozpoznawalnej marki — jak praliny, śliwki w czekoladzie czy bombonierki. Konsolidację w branży także należy ocenić pozytywnie, oznacza racjonalizację kosztów i wyższą konkurencyjność — mówi Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO.

Zgodę na połączenie musi jeszcze wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z lakonicznego komunikatu Coliana wynika, że po połączeniu udział giełdowej spółki w rynku słodyczy ma wzrosnąć z 7,3 do 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Colian dogadał się z Solidarnością