Columbus sprzedał 22,99 proc. akcji Nexity

opublikowano: 15-10-2021, 07:27

Columbus Energy sprzedał za 2,3 mln zł 22,99 proc. akcji Nexity Global i zmniejszył udział do 9,99 proc.

Jednostkowa cena sprzedaży wyniosła 1 zł. Kurs rynkowy to 3,8 zł.

Nowe rozdanie w Nexity

Sprzedaż pakietu oznacza, że Nexity przestało być jednostką stowarzyszoną z Columbusem i wynik tej spółki począwszy od 31 grudnia 2021 r. nie będą konsolidowane.

“Transakcja jest efektem braku realizacji przez poprzedni zarząd Nexity strategii, co skutkowało znacznymi opóźnieniami w stosunku do planowanego harmonogramu rozwoju projektu. W związku z powyższym, zarząd Columbus podjął decyzję o intensyfikacji działań, zmierzających do stworzenia ogólnodostępnego ekosystemu zarządzania energią, w tym w zakresie elektromobilności, w ramach Grupy Kapitałowej Columbus” - podano w komunikacie.

W akcjonariacie Nexity znaczący udział mają jeszcze January Ciszewski (13,1 proc.), Dawid Zieliński (prezes Columbusa i Nexity ma 12,71 proc.) i Dawid Kmiecik (były prezes ma 11,03 proc.).

Konflikt w Nexity

28 lipca Dawid Kmiecik został zawieszony w czynnościach prezesa, a następnie odwołany przez radę nadorczą. Zarzucono mu, że nie poradził sobie z wyzwaniami, a projekty spółki są spóźnione. Zastąpił do Dawid Zieliński, który zapowiedział nadrabianie opóźnień.

W tym tygodniu rada nadzorcza Nexity Global po zapoznaniu się z wnioskami ze stanu realizacji strategii na lata 2020-2024 zarekomendowała zarządowi m.in. przeprowadzenie pogłębionej analizy opóźnień, modyfikację strategii i poszukiwanie możliwości finansowania.

Były prezes Nexity nie składa broni

Tymczasem Dawid Kmiecik zatrudnił kancelarię prawną i zapewnia, że “zarzuty, którymi dzieli się strona przeciwna, nie pozostaną bez merytorycznej odpowiedzi”, a zabezpieczone dokumenty są w stanie udowodnić zarówno jego kompetencje, jak i uczciwość jego i zespołu, a także działanie w najlepszym interesie spółki oraz jej akcjonariuszy i pracowników.

Od początku roku kurs Nexity spadł o 80 proc. i jest to jeden z najgorszych wyników na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane