Comarch przekonał Suwałki do e-zdrowia

Dzięki umowie z krakowska spółką Suwałki będą pierwszym miastem w Polsce, które zaoferuje mieszkańcom powszechny dostęp do telemedycyny.

Comarch zdobył pierwszego samorządowego klienta na oferowaną przez siebie platformę do telemedycyny. Dzięki podpisanemu w poniedziałek kontraktowi Suwałki staną się pierwszym miastem w Polsce, w którego mieszkańcy będą mogli leczyć się bez konieczności osobistego odwiedzania lekarza. 

Umowa zakłada, że Comarch udostępni placówkom zdrowotnym (Szpitalowi Wojewódzkiemu im. dr. Ludwika Rydygier, Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, Ośrodkowi Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia „Sanitas” oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej) urządzenia telemedyczne, przenośne aparaty diagnostyczne oraz aparaty zdalnego do monitoringu EKG pacjentów. Zostanie także uruchomiona platforma internetowa, dzięki której placówki medyczne będą mogły realizować zdalne usługi medyczne. Całe ma zostać zintegrowana z Podlaskim Systemem Informacyjnym e-Zdrowie.

- Naszym celem jest objęcie mieszkańców Suwałk kompleksową opieką zdrowotną dzięki innowacyjnych systemom informatycznym. Projekt „Miasto Zdrowia” to rozwiązanie na styku dwóch dziedzin: smart city i e-zdrowie. Wdrażając pilotażowe programy chcemy pokazać samorządom jak produkty IT pomagają w zarządzaniu systemem opieki i dokumentacją medyczną oraz podnoszą jakość świadczonych usług – mówi Piotr Piątosa, prezes spółki Comarch Healthcare, która w grupie Comarch odpowiada za obszar e-zdrowia. 

W ramach projektu, który ma ruszyć w listopadzie, mieszkańcy Suwałk będą mieli dostęp na takich usług telemedycznych jak np. „Zdalna Położna” (badania KTG w domu), „Zdalna Pielęgniarka” (zdalne badania dla dzieci w wieku szkolnym) czy „Zdalna Opieka”, przeznaczona dla osób w podeszłym wieku. 

- System usprawni pracę lokalnej służby zdrowia. Personel medyczny każdej placówki objętej programem będzie miał dostęp do zgromadzonej w jednym miejscu elektronicznej dokumentacji oraz historii choroby pacjenta. W ten sposób lekarz czy pielęgniarka szybko będzie w stanie sprawdzić gdzie wcześniej leczył się pacjent, jakie badania miał realizowane i jakie leki obecnie przyjmuje – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

Dodaje, że platforma e-zdrowia będzie także gromadzić dane o zdrowiu mieszkańców. Dzięki temu władze miejskie będą miały dostęp do analiz na temat zjawisk medycznych czy epidemiologiczne w społeczności lokalnej. Pozwoli to na lepsze dostosowanie usług zdrowotnych to potrzeb mieszkańców. 

Systemy informatyczne Comarch nie tylko będą gromadzić i przetwarzać dane medyczne. Wbudowany mechanizm umożliwi analizę zebranych informacji i na ich podstawie ocenić jakie zjawiska społeczne, medyczne, ekonomiczne czy zachodzą w lokalnej społeczności. Pozwoli to na dostosowanie usług medycznych do potrzeb mieszkańców.

Krakowska firma IT jest od ponad czterech lata jest zainteresowana ekspansja na szybko rozwiającym się rynku telemedycyny. Przez ten okres zainwestowała w rozwój nowej nogi biznesowej ok. 100 mln zł. Te środki poszły na wybudowanie i wyposażenie własnej placówki medycznej oraz stworzenie telemedycznych produktów. Pod koniec ubiegłego roku zaczęły one trafiać na rynek. Pierwszą dużą umowę Comarch podpisał w grudniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Skierniewicach. Jego będące w ciąży pacjentki nie muszą osobiście stawiać się na badania KTG. Dzięki telemedycynie mogą je wykonać z domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane