Comarch rośnie na chmurze

opublikowano: 20-02-2020, 22:00

Segment ERP informatycznej grupy miał bardzo udany ubiegły rok, a 2020 zapowiada się nie gorzej. Sprzedaż napędzą zmiany w przepisach i nowe rozwiązania.

Według zaktualizowanych w październiku szacunków Gartnera wartość rynku systemów dla przedsiębiorstw wzrosła w ubiegłym roku o 8,8 proc. do 457 mld USD, co czyni go najszybciej rosnącym segmentem rynku IT, który wzrósł tylko symbolicznie. Dobrą koniunkturę potwierdza Comarch, jeden z największych dostawców systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami (ERP).

Prezes Comarchu
Prezes Comarchu
Janusz Filipiak
ARC

— Ubiegły rok był bardzo udany w segmencie ERP. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży wszystkich grup produktów — mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu i dyrektor sektora ERP.

Krakowska spółka chwali sobie zwłaszcza sprzedaż rozwiązań w chmurze.

— W ubiegłym roku ten segment przekroczył nasze założenia, a po styczniu widzimy, że nadal rozwija się bardzo dobrze. Niektóre produkty dla firm oferujemy wyłącznie w chmurze. Wartość sprzedaży chmurowych rozwiązań ERP wynosi już kilkadziesiąt milionów złotych rocznie i rośnie o kilkadziesiąt procent rok do roku — informuje wiceprezes.

Ubiegłoroczny wzrost wspierały zmiany w przepisach, które wymuszały zmiany w systemach. Dobrze szła m.in. sprzedaż aplikacji do obsługi sprawozdań finansowych. Comarch spodziewa się, że zmiany w przepisach podatkowych będą napędzały rynek także w tym roku.

— Dobrze sprzedaje się aplikacja do obsługi pracowniczych planów kapitałowych. W kwietniu wchodzi nowa struktura JPK, tzw. V7. Wielu klientów będzie musiało zaktualizować oprogramowanie, a część zdecyduje się na zakup nowego. Liczymy więc na dalszy solidny wzrost w tym roku — mówi Zbigniew Rymarczyk.

Nowe przepisy, z którymi Comarch wiąże nadzieje na większą sprzedaż, to także m.in. objęcie spółek giełdowych obowiązkiem raportowaniawedług jednolitego formatu w całej UE (tzw. ESEF — european single electronic format). Muszą przygotować sprawozdania finansowe w tym formacie za rok obrotowy 2020, czyli do marca przyszłego roku.

— Tworzymy do tego specjalną aplikację Comarch ESEF, którą wydamy w marcu. Promocja już ruszyła w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Beneluksie. Rozmawiamy także o współpracy w tym obszarze z firmami audytorskimi — deklaruje szef sektora ERP Comarchu.

Od kilku miesięcy Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem wprowadzającym możliwość stosowania tzw. wirtualnych kas fiskalnych, mających postać oprogramowania. Comarch szykuje swoje rozwiązanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane