Comarch ułatwi parkowanie w Warszawie

Od sierpnia krakowska firma będzie testować system, który pomoże w stolicy znaleźć wolne miejsca do parkowania za pomocą smartfonu.

Comarch wygrał rozpisany przez warszawski Zarząd Dróg Miejskich przetarg na dostarczenie testowej wersji Systemu Informacji Parkingowej dla miasta Warszawy. Na początek to rozwiązanie ma monitorować ilość wolnych miejsc na dwóch niestrzeżonych parkingowych: na pl. Konstytucji i przy Dworcu Centralnym. Kierowcy będą mieli dostęp do informacji o ilości wolnych miejsc za pomocą aplikacji mobilnej oraz strony internetowej z interaktywną mapą. 

Testy systemu maja rozpocząć się w sierpniu i potrwają do końca roku. Jeśli zakończą się sukcesem, to Zarząd Dróg Miejskich kupi pełną wersję systemu. Takie rozwiązanie są z powodzeniem stosowane w największych miastach Europy Zachodniej. 

W ramach projektu będą testowane dwie technologie inteligentnego systemu parkowania. Pierwszy model na parkingu na pl. Konstytucji będzie wykorzystywał bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Z kolei ilość dostępnych miejsc parkingowych na parkingu przed Dworcem Centralnym będą monitorowały kamery wideo.

- Poszukiwania wolnego miejsca parkingowego w dużych aglomeracjach są bardzo czasochłonne, w szczególności w okolicach centrum miasta czy też dzielnicach biznesowych. System Informacji Parkingowej przygotowany przez Comarch ma na celu rozwiązanie tego problemu – mówi Wiktor Woźniak, dyrektor konsultingu Comarch Smart City. 

Przetarg był podzielony na dwie cześci. W pierwszej wzięło udział osiem firm, a w drugiej dwie. Krakowska firma wygrała obie cześci, pokonując m.in. należący do grupy Orange Polska Integrated Solutions czy norweską firma B&T Skyrise, która specjalizuje się w systemach smart city. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane