Comarch zdobył kontrakt w ZUS

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Krakowska spółka wygrała prestiżowy przetarg na pierwszy etap tzw. KSI2. Podpisuje też pierwszy kontrakt w ramach umowy rozwojowej.

W czwartek po południu ZUS wybrał ofertę Comarchu jako najkorzystniejszą w przetargu na pierwszą odsłonę tzw. KSI2, która ma polegać na przeniesieniu obecnego Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI), czyli informatycznego serca zakładu, z platformy mainframe na nową platformę x86. Propozycja Comarchu została oceniona na 100 pkt, a Asseco Poland — na 89,39 pkt. W marcu informowaliśmy,że Comarch złożył najtańszą ofertę w tym przetargu, wyceniając jeden tzw. punkt funkcyjny na 9225 zł (Asseco — na niespełna 10 320 zł). Choć jedynym kryterium była cena, zwycięstwo Comarchu nie było oczywiste. ZUS badał ofertę pod kątem rażąco niskiej ceny, wyjaśnienia spółki go przekonały. Umowę strony podpiszą prawdopodobniej pod koniec maja. Po wyborze zamawiający musi poczekać 10 dni na ewentualny protest Asseco. Takie odwołanie opóźniłoby proces, ale tym raz prawdopodobnie obędzie się bez KIO.

Zlecenie warte 30 mln zł, które zdobył Comarch,
kierowany przez Janusza Filipiaka, nie jest może spektakularne, jednak jego
realizacja może mieć duży wpływ na przyszły układ sił w obszarze IT ZUS.
Zobacz więcej

Kamień milowy:

Zlecenie warte 30 mln zł, które zdobył Comarch, kierowany przez Janusza Filipiaka, nie jest może spektakularne, jednak jego realizacja może mieć duży wpływ na przyszły układ sił w obszarze IT ZUS. Fot. ARC

Zamówienie, które Comarch praktycznie ma już w kieszeni, podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje wykonanie i dostarczenie: koncepcji rozwiązania, projektu architektury systemu oraz projektu infrastruktury sprzętowej i systemowej. ZUS dał wykonawcy pole do popisu, wskazując jedynie technologię x86 z otwartym systemem operacyjnym jako docelową architekturę. Pozostałe kwestie technologiczne — w tym silnik bazy danych czy monitor transakcji — mają zaproponować oferenci. Jeśli koncepcja spodoba się ZUS, ruszy drugi etap, który obejmuje przeprowadzenie migracji wraz z kodami źródłowymi, serwisem, gwarancjami, usługami wsparcia wdrożenia modyfikacji i szkoleniami. Wówczas w oddzielnym przetargu ZUS zakupi potrzebny sprzęt.

Termin wykonania pierwszego etapu został określony na trzy miesiące, a drugiego, łącznie ze świadczeniem usług wsparcia wdrożenia modyfikacji, na blisko dwa lata. Jest to prestiżowe, ale też trudne zadanie. Największym wyzwaniem nie będzie migracja z platformy mainframe, ale budowa interfejsów usługowych między tzw. domeną świadczeniową i dochodową z uwzględnieniem obecnej architektury danych.

W piątek Comarch podpisze pierwszy kontrakt z ZUS w ramach nowej umowy ramowej na rozwój KSI. Wykonawcy realizujący poprzednią napotykali liczne problemy. Boleśnie odczuło to zwłaszcza DXC, któremu ZUS naliczył wielomilionowe kary.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy