Commerz i BNP pracują dla Iranu

Małgorzata Birnbaum
28-05-2002, 00:00

Dwa europejskie banki: BNP Paribas i Commerzbank przeprowadzą na zlecenie Iranu emisję euroobligacji wartości nawet 500 mln EUR (1,9 mld zł). Tymczasem Iran to kraj, który USA uważają za największego sponsora terroryzmu na świecie.

Iran przygotowuje pierwszą od 1979 r. emisję euroobligacji — doniósł „Financial Times”. Przeprowadzą ją Commerzbank i BNP Paribas. Przedstawiciele Bank Markazi, banku centralnego Iranu, zapowiadają, że ich kraj może zarobić 300-500 mln EUR (1,1-1,9 mld zł) na trzy- i pięcioletnich papierach.

— Wielkość emisji sugeruje, że jest to emisja sondażowa. Dla porównania, Polska wyemitowała w tym roku euroobligacje wartości 750 mld EUR (2,8 bln zł). Skoro jest to pierwsza emisja Iranu od lat, to będzie to raczej inwestycja wysokiego ryzyka — przewiduje Marcin Mrowiec, ekonomista BPH PBK.

Emisji należy się spodziewać w ciągu najbliższych miesięcy. Tymczasem George W. Bush, prezydent USA, zalicza Iran, razem z Koreą Północną i Irakiem, do krajów „osi zła”. Ponadto w ubiegłym tygodniu amerykański Departament Stanu stwierdził, że Iran dostarczał broń Libii i Palestynie, a także finansował i ćwiczył grupy do ataku na Izrael. Trudno powiedzieć, czy w tej sytuacji banki będą próbowały sprzedać euroobligacje amerykańskim inwestorom.

Iran od lat nie uczestniczył w światowym rynku kapitałowym. Trwała tam dyskusja na temat euroobligacji, bo prawo islamu zabrania zarabiania na oprocentowaniu, czyli lichwie. Jednak postępowy prezydent Mohammad Chatami oraz bank centralny zdobyli poparcie liderów religijnych.

Emisja euroobligacji ma zachęcić międzynarodowych inwestorów do wejścia na irański rynek. Po tej emisji mogłyby nastąpić kolejne, przeprowadzane przez państwowy przemysł, np. koncerny paliwowe i petrochemiczne.

— Jesteśmy pewni, że ta emisja zostanie dobrze przyjęta, gdyż stan finansów państwa jest bardzo dobry — mówi Mohammad-Jafar Mojarrad, wiceprezes banku centralnego Iranu.

Iran miał w ubiegłym roku 5,26 mld USD (21,4 mld zł) nadwyżki na rachunku bieżącym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Commerz i BNP pracują dla Iranu