Commerzbank: QE w Polsce możliwe w 2016 roku

Złoty jest wyraźnie słabiej notowany od walut partnerów z CE3 w ostatnich tygodniach, ale nie jedynie z powodu wzrostu ryzyka politycznego przed wyborami, uważa Commerzbank.

Oprócz ryzyka wynikającego ze zbliżających się wyborów parlamentarnych złotego osłabia także malejące tempo wzrostu gospodarczego i niska inflacja. Otwierają one możliwość dalszych obniżek stóp procentowych i być może ilościowego luzowania w 2016 roku, pisze Commerzbank.

Analitycy banku wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość jest liderem sondaży przez wyborami parlamentarnymi i prawdopodobnie zmieni w znaczący sposób politykę Polski w nadchodzącym roku. Commerzbank przypomina, że Henryk Kowalczyk, de facto rzecznik gospodarczy PiS, sygnalizował niedawno potrzebę stymulacji wzrostu gospodarczego przez bank centralny. Analitycy zwracają uwagę, że choć PiS zastrzega iż nie ma zamiaru wpływać na NBP, to jest bardzo prawdopodobne, że bank centralny może na wzór węgierski uruchomić program taniego kredytowania małych i średnich firm w 2016 roku. Byłoby to zgodne z planem dużych, obejmujących całą gospodarkę inwestycji, które PiS chciałby uruchomić w przyszłym roku jeśli dojdzie do władzy.

QE jest bardziej prawdopodobne w Polsce niż cięcie stóp procentowych kiedy stopa benchmarkowa spadnie do 1 proc., co jest oczekiwane w pierwszej połowie 2016 roku. I taka perspektywa powoduje obecnie osłabienie złotego, ocenia Commerzbank.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, econotimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Commerzbank: QE w Polsce możliwe w 2016 roku