Comp i Novitus idą na podbój świata

Katarzyna Latek
opublikowano: 22-03-2011, 00:00

Przejęcia pomogą Compowi wejść do pierwszej trójki branży IT w Polsce — przekonuje zarząd.

Grupa ma 100 mln zł na zakupy. Do pierwszej transakcji dojdzie już niedługo

Przejęcia pomogą Compowi wejść do pierwszej trójki branży IT w Polsce — przekonuje zarząd.

Comp niebawem połączy się z Novitusem, w którym ma blisko 50 proc. udziałów. To krok w kierunku budowy giganta, który trafi do najściślejszej czołówki IT. Połączone obroty obu firm wynoszą 370 mln zł. Jacek Papaj, prezes Compu, przekonuje, że połączenie ma same zalety i dla akcjonariuszy, i dla obu spółek, m.in. pozwoli dalej budować grupę dzięki przejęciom. Prace nad nimi są zaawansowane.

— Jeszcze przed połączeniem obu spółek będziemy zapewne mieli dla akcjonariuszy dobre wiadomości dotyczące akwizycji — zapowiada Robert Tomaszewski, szef rady nadzorczej Compu.

Fuzja Compu i Novitusa ma nastąpić szybko. Walne w tej sprawie zwołano na 22 kwietnia. Jeśli akcjonariusze się zgodzą, pozostaną już tylko formalności.

Globalne ambicje

Jacek Papaj i Robert Tomaszewski są zainteresowani spółkami, które uzupełnią działalność Compu i Novitusa, zarówno w sferze software’u, jak i sprzętu. Comp specjalizuje się w rozwiązaniach bezpieczeństwa informatycznego, Novitus — w urządzeniach fiskalnych i systemach dla handlu detalicznego.

— Jesteśmy zainteresowani również firmami, które pomogą nam zwiększyć eksport — mówi Jacek Papaj.

Bogusław Łatka, prezes Novitusa, uzupełnia, że Polska jest największym rynkiem urządzeń fiskalnych w Europie, na którym dominują urządzenia lokalnych dostawców. W innych krajach rządzą światowe koncerny, np. Sharp czy Casio. Szefowie Compu i Novitusa są przekonani, że po przejęciach grupa wraz z Elzabem (Novitus ma w nim 63,6 proc. udziałów) może powalczyć o zagraniczne rynki i zbudować jednego z największych na świecie producentów urządzeń fiskalnych.

— Wiele krajów przygotowuje się do fiskalizacji [wprowadzenia kas fiskalnych — red.], np. Szwecja. W innych krajach kryzys sprawił, że fiskalizacją obejmuje się nowe grupy podatników. Wszędzie tam możemy zaproponować nasze rozwiązania — mówi Jacek Papaj.

Na razie Comp bierze na celownik Europę i Afrykę Wschodnią. Potem pomyśli o innych kierunkach.

Niszowa elektronika

Grupa ma śmiałe plany nie tylko w branży fiskalnej. Prezes Compu przekonuje, że połączenie z Novitusem stworzy spółkę z silnym zapleczem produkcyjnym w zakresie wielkoseryjnej elektroniki, którego brakowało jego firmie. Z kolei Comp może podzielić się z Novitusem rozwiązaniami z zakresu bezpiecznej transmisji danych, co bardzo przydaje się w systemach dla handlu i usług.

— Jesteśmy zainteresowani produkcją wyspecjalizowanej elektroniki, nie tylko fiskalnej. Mamy na myśli produkty niszowe. Nie możemy konkurować na rynku elektroniki masowej, gdzie rządzą firmy z Azji. Jest jednak wiele obszarów, gdzie najważniejsze są zaawansowana myśl techniczna i specjalizacja oraz certyfikaty. My możemy się o nie starać, azjatyckie firmy nawet nie próbują — wyjaśnia Jacek Papaj.

Dodaje, że także tu Comp jest zainteresowany akwizycjami.

— Wbrew pozorom, w Polsce jest wiele prężnie działających firm, zajmujących się niszową elektroniką — mówi Jacek Papaj.

Robert Tomaszewski podkreśla, że przy obecnych wynikach finansowych i niskim zadłużeniu, grupa nie będzie miała dużego problemu z realizacją przejęć.

— Nasz potencjał akwizycyjny to co najmniej 100 mln zł — mówi Robert Tomaszewski.

Comp posiada również akcje własne (7 proc.), którymi może częściowo płacić za przejmowane firmy. Nie jest natomiast planowana żadna nowa emisja.

Dobra passa w branży

Comp liczy, że w tym roku urośnie nie tylko dzięki akwizycjom, ale także organicznie. Jacek Papaj podkreśla, że wyraźnie widać już ożywienie w IT, a szczególnie w segmencie bezpieczeństwa.

— Widać to po naszym portfelu zamówień na ten rok, który jest rekordowy i w spółce matce sięga 100 mln zł — podkreśla prezes.

Liczy, że firma będzie zarabiała na systemie dozoru elektronicznego. Rośnie też zainteresowanie oprogramowaniem i urządzeniami do szyfrowania danych, czego dowodem są pierwsze w historii firmy duże kontrakty w wojsku.

Dobrze wiedzie się także Novitusowi, który zarabia na kolejnych grupach podatników objętych obowiązkiem fiskalizacji. Gorzej dzieje się w Elzabie, którego spory pakiet należy do Novitusa.

— Priorytetem dla Elzabu jest poprawa rentowności, a to zajmie trochę czasu — podkreśla Jacek Papaj.

Nie wiadomo jeszcze, czy Elzab również zostanie częścią Compu. To niewykluczone, ale mało prawdopodobne.

— O tym będziemy mówić już po akwizycji w sektorze handlu i usług. Wtedy określimy, gdzie docelowo w grupie znajdzie się Elzab — mówi Jacek Papaj.

O miejsce na podium

Jacek Papaj, założyciel i akcjonariusz Compu, czuwa nad spółką już 20 lat. Pod koniec lat 90. namówił do inwestycji w firmę fundusze Enterprise Investors. Jest odpowiedzialny także za powstanie innego giełdowego giganta — Asseco Poland, dawniej znanego jako Comp Rzeszów (który był spółką zależną Compu). Jacek Papaj kierował Asseco aż do 2004 r.

W 2007 r. Comp połączył się z inną giełdową firmą — Computer Service Support. Wkrótce potem Comp wyszedł z grupy Asseco i zaczął samodzielnie budować pozycję na rynku. Dziś Jacek Papaj zapowiada, że jego grupa ma być drugą lub trzecią firmą na polskim rynku IT.

okiem analityka

Trafny pomysł

Piotr Janik, analityk KBC Securities

Połączenie Novitusa i Compu przyniesie obu podmiotom wiele synergii, na przykład zniknie spora część kosztów po stronie back- -office. Po wzmocnieniu segmentu retail przez zakup pakietu akcji Elzabu, oferta tego segmentu będzie spójna i pełna. Oczekiwałbym również synergii na poziomie Novitusa i Elzabu, które po wprowadzeniu wspólnej polityki zakupowej będą mogły negocjować atrakcyjniejsze warunki u dostawców. Dlatego też pomysł połączenia oceniam jako trafny i przynoszący wartość dla akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu