Computerland i Betacom straciły umowy partnerskie z IBM

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-03-2006, 22:14

Obok Computerlandu, o którym pisaliśmy w środowym „PB”, umowę partnerską z IBM straci inna giełdowa spółka - Betacom. To poważny cios dla obu spółek. Smaczku sprawie dodaje fakt, że obie firmy zostały niedawno nagrodzone za dobre partnerstwo z IBM.

Obok Computerlandu, o którym pisaliśmy w środowym „PB”, umowę partnerską z IBM straci inna giełdowa spółka - Betacom. To poważny cios dla obu spółek. Smaczku sprawie dodaje fakt, że obie firmy zostały niedawno nagrodzone za dobre partnerstwo z IBM.

IBM, największa na świecie spółka IT nie chce już współpracować z dwoma polskimi partnerami — giełdowymi integratorami Computerlandem (CL) i Betacomem. We wtorek po południu gigant wypowiedział im umowy partnerskie. W przypadku CL zażądał dodatkowo 1,5 mln USD kary za złamanie umów.

- IBM wypowiedział umowy partnerskie spółce Betacom bez podania przyczyn - poinformował Betacom w wydanym w środę wieczorem komunikacie. Spółka zapewniła, że podjęła działania zmierzające do przedłużenia umów partnerskich z IBM.

Według informacji „PB” chodzi o naruszenie polityki marżowej. Prawdopodobnie polskie spółki prosiły IBM o upusty dla swoich dobrych klientów, a potem sprzedawały sprzęt z wyższą marżą niż uzgodniona.

— W przypadku pośrednictwa w sprzedaży sprzętu czy oprogramowania marża IBM jest ściśle określona. Jeśli partner podwyższa uzgodniony narzut, to łamie umowę — mówi jeden z partnerów.

W opinii partnerów takie „wykroczenia” nie są złamaniem prawa handlowego, lecz regulacji IBM. Wielu partnerów uważa też, że IBM — w trosce o przejrzystość — przesadza stosując drastyczne środki, poniekąd na swoją szkodę (firmy mogą przerzucić się na innych dostawców, np. HP).

Nie zmienia to faktu, że są to niekorzystne wieści dla polskich spółek. Firmy mogą dostać po kieszeni, jeśli klienci, którym sprzedawano droższy sprzęt, dowiedzą się, że powinny go otrzymać taniej. Polskie firmy mogą stracić na wizerunku, zwłaszcza CL, który ma dla akcjonariuszy kolejną niedobrą informację po awanturze z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (sprawa fałszerstw dokonywanych, jak podejrzewa agencja, przez wynajętych przez CL kontrolerów działek rolnych).

Więcej w czwartkowym „Pulsie Biznesu”.

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane